Funkcjonariusze Katowickiej Policji otrzymują coraz więcej zgłoszeń, związanych ze zjawiskiem skimmingu. Zjawisko skimmingu polega na kradzieży pieniędzy z bankomatów przy pomocy skopiowanych informacji z pasków magnetycznych, które znajdują się na kartach płatniczych. Skopiowana karta posiada taka samą funkcjonalność jak karta pierwotna.

karta kredytowa

Policja z Katowic dostaję coraz więcej zgłoszeń na temat kradzieży gotówki z bankomatów. Jak donoszą funkcjonariusze Policji, skopiowane karty mieszkańców Katowic zostały użyte do wypłaty gotówki z bankomatów, które znajduję się w Chinach lub Indonezji. Karty kopiowane są na stacjach benzynowych, w restauracjach i innych punktach usługowych przy pomocy małego urządzenia, które posiada odpowiedni czytnik.

Najczęściej jednak do kradzieży informacji z paska magnetycznego dochodzi przy pomocy zainstalowanych nakładek w bankomatach. Oprócz nakładki kopiującej dane na pasku magnetycznym, przestępcy instalują w górnej części bankomatu kamerę, która ma za zadanie rejestrować informacje na temat wpisywanych numerów PIN.

Jak chronić się przed zjawiskiem skimmingu?

jak chronić aplikacje do bankowości mobilnej - pomysł

arrowJeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji pamiętaj, aby komputer lub telefon komórkowy podłączony do Internetu posiadał zainstalowany program antywirusowy i był na bieżąco aktualizowany.

arrowSprawdź czy w Twoim banku istnieje możliwość blokady wypłaty pieniędzy poza granicami kraju.

arrowZasłaniaj klawiaturę podczas wprowadzania PINu.

arrowZastanów się na wprowadzeniem dziennego limitu transakcyjnego.

arrowZwróć uwagę na wystające elementy z powierzchni bankomatów.

arrowWłącz funkcjonalność pozwalającą na otrzymywanie sms z informacją o obciążeniu rachunku - pozwoli to ograniczyć straty.