To niesamowite, że tylko 64 KB pamięci RAM i 16 kolorów, procesor o częstotliwości 0,98 Mhz, 64KB RAM, 20KB ROM i rozdzielczość 320x200 35 lat temu były fantastycznymi parametrami zapewniającymi Commodore 64 status lidera rynku na wiele lat.

Z dzisiejszej perspektywy, ten 8 bitowy komputer, który obchodzi dziś 35 urodziny, musi wydawać się urządzeniem antycznym.  Sprzedaż rozpoczęto w sierpniu 1982 roku. Maszyna kosztowała 595 dol., co stanowi dziś równowartość ok. 1500 dol. Wbrew pozorom, jak na ówczesne standardy, cena za sprzęt o takich możliwościach była niska i nokautowała konkurencję. David A. Ziembicki, inżynier produkcji firmy Commodore International, podczas targów CES w styczniu 1982 roku, na której producent pokazał po raz pierwszy swój nowy sprzęt, był świadkiem wyjątkowo wymownej reakcji konkurentów:

„Jedyne co widzieliśmy na naszym stoisku, to pracownicy Atari z otwartymi ustami pytający, jak udało się nam tego dokonać za 595 dolarów???”

I to właśnie dumpingowa cena miała sprawić, że Commodore 64 szybko stał się prawdziwym hitem. Oferowane wówczas Atari 400/800 czy Apple II kosztowały dużo więcej - pierwsza z maszyn  899 dolarów druga aż 1200 zielonych.

Siłą C64 było również to, że można go było podłączyć do zwykłego telewizora. A producent robił co mógł, by pozbawić konkurencję atutów. Najpierw drastycznie ściął ceny układów, by Commodore 64 mógł się stać komputerem domowym. Wojna pomiędzy producentami toczyła się bowiem o to, które urządzenie stanie się naprawdę masowe i zapewni użytkownikom największy katalog dostępnego oprogramowani.  Ogłosił nawet specjalną akcję promocyjną, w której oferował rabat 100 dolarów dla każdego kto wymieniał stary sprzęt na C64.

Strategia przynosiła spektakularne efekty. W latach 1983 - 1986 C64 stanowił 30-40 procent rynku, produkcja sięgała nawet  400 tys. jednostek miesięcznie. I to przez kilka lat. Łączną sprzedaż modelu szacuje się na 10-17 mln szt. Commodore 64 szczyci się do dziś tytułem najlepiej sprzedającego się komputera w historii. Pod koniec lat osiemdziesiątych platforma C64 była liderem w ilości dostępnych gier i programów. Pamiętajmy, że rynek był wtedy podzielony między niekompatybilne systemy. Wybierając na przykład komputer Atari 65XE nie mogliśmy zagrać w gry z Commodore 64, mimo, że oba były oparte na tych samych procesorach i posiadały praktycznie te same parametry.

Polski wkład w sukces Commodore 64
Jednym z założycieli firmy Commodore Interational i głównym inżynierem projektu C64 był Jack Tramiel (Jacek Trzmiel ur. w 1928 r w Łodz, amerykański biznesmen polsko-żydowskiego pochodzenia). Commodore C64 był także pierwszym komputerem wielu z nas i na zawsze pozostaje w naszej pamięci, jako sprzęt kultowy i znacznie lepszy od Atari:)