Wtyczka zamiast blokować reklamy wyświetlała ich jeszcze więcej!

W sklepie Google'a pojawił się „fałszywy” dodatek o sprytnie wymyślonej nazwie „Adblock Plus”. Jak już wspomniano, zamiast blokować reklamy, wyświetlał ich więcej. Google już usunęło rozszerzenie, które udawało popularny bloker, ale do tego czasu wtyczka trafiła na wiele komputerów nieświadomych użytkowników.

Wtyczka formalnie nie zawierała żadnych procedur niszczących ani funkcji typowych dla złośliwego oprogramowania. Dopiero gdy niezależne firmy testujące opublikowały wyniki badań, które ostrzegały przed fałszywym Adblockiem, Google zareagowało i usunięto apkę ze sklepu Chrome. Do tego czasu dodatek pobrało co najmniej 37 tysięcy internautów. Schemat działania programiku był prosty. Po instalacji użytkownik był atakowany dziesiątkami reklam.

Firma SwiftOnSecurity, która zdemaskowała wtyczkę, ostrzega przed innymi dodatkami, które korzystając ze zbieżności nazw, mogą generować uciążliwe operacje na komputerze lub w inny sposób przeszkadzać w pracy. Sklep Google jest zabezpieczony przed złośliwym oprogramowaniem, jednak tego typu aplikacje nie należą do grona malware, tylko nie spełniają swojej podstawowej funkcji, jakiej oczekuje od nich użytkownik.

Więcej na chip.pl