Kolejny Ransomware pod nazwą Nemucod w Polsce.

Tym razem jest to jedna z najbardziej złośliwych aplikacji, która szyfruje dane komputera ofiary. Standardowo jak na aplikacje typu ransomware przystało Nemucod wymusza na użytkowniku systemu Windows zapłacenie okupu w zamian za odszyfrowanie danych.

Nemucod przesyłany jest w wiadomości mailowej, a konkretnie kryje się w jej załączniku. Po zainfekowaniu komputera Nemucod szyfruje dane, które są niemal niemożliwe do odszyfrowania.

Skutki wystąpienia infekcji wydają się szczególnie groźnie w przypadku komputerów firmowych gdzie zaszyfrowane mogą być np. pliki z roszerzeniem .xls czyli arkusze danych. Według laboratorium ESETA jest to obecnie najczęściej wykrywany typ złośliwego oprogramowania w Polsce.  Przed tego rodzaju zagrożeniem  można ustrzec się wdrażając np. ochronę poczty Barracuda Spam Firewall.

Barracuda chroni komputer odbiorcy poprzez zastosowanie dwunastu  warstw zabezpieczeń między innymi przez użycie odpowiednich filtrów. Nieocenione jest także wykonywanie regularnego backupu (pod warunkiem, że nie jest to backup typu kopiuj wklej). Ważna jest także aktualizacja bazy sygnatur wirusów oraz zachowanie zwykłej ostrożności przy otwieraniu załączników z wiadomości, których się nie spodziewamy.