Faketoten nie tylko zaszyfruje telefon, ale także Cię okradnie!

Kaspersky Lab informuje, o nowej odmianie trojana Faketoken, który potrafi szyfrować dane użytkownika na urządzeniu mobilnym. Nie to jest jednak największym zagrożeniem - szkodnik podszywa się m.in. pod Adobe Flash Player i potrafi ukraść dane użytkownika z wielu bankowych aplikacji.

Większość mobilnego oprogramowania ransomware koncentruje się (analogicznie do programów typu Cryptolocker) na blokowaniu samego urządzenia. Faketoken działa inaczej - szyfruje dane użytkownika takich jak zdjęcia, filmy czy dokumenty, w celu wyłudzenia okupu za odblokowanie dostępu. Oprócz samej infekcji smartfona poprzez wiadomości e-mail, trojan sprytnie podszywa się pod Sklep Play, prezentując stronę phishingową, która jest wykorzystywana do kradzieży danych dotyczących kart płatniczych. Dodatkowo trojan może pobrać długą listę aplikacji będących celem jego ataków, a nawet szablonową stronę HTML. To wszystko wykonuje w celu wygenerowania stron phishingowych dla odpowiednich aplikacji. Badacze z Kaspersky Lab zidentyfikowali obecnie ponad 2 tysiące aplikacji finansowych, które znajdują się na celowniku szkodnika.

Najlepszym sposobem zabezpieczenia naszych smartfonów są programy antywirusowe oraz uważna kontrola instalowanych aplikacji.