Nowy sposób okradania użytkowników serwisu z aukcjami. Wyłudzenie na kuriera - tak eksperci nazwali ten proceder.

Do tej pory przestępcy pojawili się na serwisie OLX.PL, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaatakować w ten sposób klientów innych portali.

Po wygraniu / zamówieniu przedmiotu otrzymujemy od sprzedającego propozycję samodzielnego opłacenia kuriera. Zazwyczaj złodziej tłumaczy, że akurat nie ma środków na koncie lub ma inny problem, uniemożliwiający mu zapłacenie za przesyłkę. Żeby nie utrudniać kupującemu, sprzedawca-oszust informuje, że już wszystko załatwił i posyła link do płatności.

Uwaga :Instrukcja jak opłacić poprawnie przelew:1. Przejdź pod wybrany link2. Wybierz swój bank3. Uzupełnij swoje dane4. Zaloguj się i opłać :)Proszę wziąć pod uwagę ze strona czasami długo ładuje, trzeba być cierpliwym :)Strona płatności nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za szybki przelew.

I teraz rozpoczyna się właściwa część przekrętu - link nie kieruje nas do serwisu Dotpay.pl tylko spreparowanej strony, która oczywiście służy do pobrania naszych danych do logowania oraz przelewu. W ten sposób oszuści mają nasz login i hasło, a także podamy im jednorazowy kod. Jest to klasyczny phishing - podszywanie się pod prawdziwy serwis, w celu przejęcia danych dostępowych. Potencjalne straty są ograniczone tylko stanem naszego konta.

Radzimy korzystać z AV chroniących przed phisingiem oraz każdorazowo sprawdzać, czy adres strony posiada przedrostek https zamiast http.

Serwis OLX.pl opisał i ostrzega przed oszustwem.

https://blog.olx.pl/2017/10/06/uwaga-na-falszywe-strony-operatorow-platnosci/