fbpx

Cyberbezpieczeństwo 2021 trendy – z jakimi zagrożeniami będziemy walczyć?

Praca zdalna w 2021 r. - wzrost ataków na sieci firmowe

Niewątpliwie pandemia Covid-19 zmieniła nasz sposób życia i pracy w 2020 r., był to również rekordowy rok pod względem liczby ataków – nikt nie mógł się czuć bezpiecznie. Na celowniku cyberprzestępców znalazły się zarówno firmy, jak i zwykli użytkownicy. 2020 rok zapoczątkował nową rzeczywistość, nadejście pandemii spowodowało masowe wdrażanie pracy zdalnej, trend ten z pewnością utrzyma się w 2021 r., a wraz z nim nasilą się ataki na sieci firmowe. Cyberataki są stałym zagrożeniem dla organizacji, dlatego każda firma, aby uniknąć reperkusji finansowych takiego ataku musi stworzyć odporną infrastrukturę, zainwestować w nowoczesne rozwiązania IT i stale edukować swoich pracowników, zwłaszcza tych przebywających na home office. 

Wzrost ataków ransomware na firmy w 2021 r.

Trend ten nie zmienia się niestety od lat, eksperci przewidują, że jednym z najgroźniejszych i najbardziej popularnych zagrożeń pozostaną ataki ransomware. Dlaczego musimy coraz lepiej zabezpieczać się przed atakami tego typu? Od lat stawki okupu za odszyfrowanie plików rosną, a cyberprzestępcy uciekają się do grożenia ofiarom ujawnieniem danych lub atakiem DDoS. Perspektywa paraliżu całej organizacji i klęska wizerunkowa związana z atakiem wciąż sprawiają, że ofiary wolą po cichu zapłacić okup i nie zgłaszać incydentu organom ścigania, to niestety powoduje, że oszuści pozostają bezkarni i biorą na celownik kolejne firmy. Jak zabezpieczyć się przed ransomware? Najpopularniejszym wektorem ataku jest poczta e-mail, dlatego poza solidnym antywirusem, który będzie działał proaktywnie np. CylancePROTECT, polecamy do ochrony poczty oprogramowanie Proofpoint. W przypadku ataku ransomware niezwykle ważna jest czujność pracowników, stąd polecamy dedykowane szkolenia, które podniosą świadomość pracowników w zakresie zagrożeń czyhających w sieci. 

cyberbezpieczeństwo 2021

Uwaga na ukierunkowane ataki bezplikowe

Korporacje i jednostki rządowe są narażone bardziej niż kiedykolwiek na ukierunkowane ataki. Eksperci ESET podkreślają, że w ostatnich latach grupy cyberprzestępcze zaczęły stosować coraz bardziej złożone techniki przeprowadzania wysoce ukierunkowanych ataków. Jedną z nich są ataki bezplikowe, które zdaniem analityków ESET będą wykorzystywane w coraz bardziej złożonych atakach na coraz większą skalę. 

Zatrzymaj cyberprzestępców, postaw na wyprzedzającą ochronę

Zagrożenia stale ewoluują, dlatego w swojej firmie potrzebujesz rozwiązania, które będzie o krok przed cyberprzestępcami. Niestety powiększające się spektrum zagrożeń sprawia, że do ochrony firmowej sieci sam antywirus nie wystarcza. Jak w takim razie zabezpieczyć firmowe zasoby? Dowiesz się na ostatnim w tym roku seminarium online prowadzonym przez naszego inżyniera Bartłomieja Stryczka. Podczas spotkania zobaczysz jak zapobiegać atakom cybernetycznym w czasie rzeczywistym, a także będziesz się mógł przekonać czy system EDR wraz z proaktywną ochroną antywirusową zabezpieczy Twoją organizację przed współczesnymi zagrożeniami. Zapraszamy już 16 grudnia o godz. 10:00. Liczba miejsc ograniczona, zapisz się już dziś.

Zobacz również:

Cylance-optics-follina2
BlackBerry
Rafał Pezowicz

BlackBerry zapobiega Follinie

CylanceOPTICS rozpoznaje i usuwa zagrożenia na urządzeniu, używając sztucznej inteligencji (AI)

fortigate agregacja linków solucja
Fortigate
VIDA

FortiGate: agregacja linków

Funkcjonalność ta pozwala nam na powiązanie ze sobą dwóch lub więcej interfejsów w celu utworzenia łącza zagregowanego.

Cyberbezpieczeństwo 2021 trendy – z jakimi zagrożeniami będziemy walczyć?