fbpx

Cyberpsychologia – jak zmotywować pracowników do przestrzegania zasad bezpieczeństwa?

Skuteczne szkolenie pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa - poznaj niezbędne czynniki

Jak zmotywować pracowników do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa? Jak przeprowadzić szkolenie, które rzeczywiście podniesie świadomość zagrożeń wśród naszych pracowników? Czynnik ludzki to w tej chwili najpotężniejsze zagrożenie, które jest bezpardonowo wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dlatego edukacja użytkowników jest niezbędna, jednak opracowanie skutecznych szkoleń i kampanii, które zwiększą świadomość użytkowników jest niezwykle trudne – zbyt wiele z nich nie uwzględnia potrzeb i poziomu wiedzy uczestników.

Profilaktyczne szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa

Dlaczego prowadzenie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa jest tak trudne? Przede wszystkim dlatego, że wielu ludzi nie rozumie tematów związanych z cyberbezpieczeństwem, zwłaszcza jeśli są one wyjaśniane abstrakcyjnym językiem. Czym to skutkuje podczas szkolenia? Część osób natychmiast się wyłącza, inne mają problem ze zrozumieniem, o czym mówi prowadzący, jeszcze inne nie widzą zastosowania przekazywanej wiedzy w praktyce. Często zbyt szczegółowe zgłębianie się w techniczne aspekty utrudnia transfer wiedzy, onieśmiela użytkowników, którzy boją się zadać głupie pytania. Dlatego warto na samym początku wskazać, że aby naprawdę dobrze zrozumieć współczesne zagrożenia trzeba skupić się bardziej na ludziach niż technologiach

bezpieczny pracownik

COVID-19 sprawił, że wiele organizacji musiało przejść przyspieszony kurs bezpieczeństwa

Ludzką naturę trudno oszukać – unikamy tematów, których nie rozumiemy, albo których zrozumienie wymaga dużo wysiłku. Kiedy jednak rok temu podczas szalejącej pandemii koronawirusa wiele organizacji naprędce musiało przejść na pracę zdalną konieczne stało się wprowadzenie skoordynowanych działań w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym szkoleń. Oznaczało to, że nawet pracownicy, którzy dotychczas unikali tematyki cyberbezpieczeństwa, musieli przejść szkolenie lub przestrzegać określonych zasad dotyczących pracy zdalnej. Aby szkolenie w takich warunkach było skuteczne na wszystkich poziomach organizacji to język musiał być prosty, przykłady i instrukcje jasne, a przede wszystkim należało określić grupę docelową i jej specyficzne potrzeby. Inaczej będzie przebiegać szkolenie skierowane dla adminów, inaczej dla księgowych czy pracowników wyższego szczebla. 

Nierealistyczne oczekiwania czy próba wywołania strachu nie zwiększy bezpieczeństwa w Twojej firmie

Technologia jest nieodzowną częścią naszego życia, powinna stać się czymś, czemu ufamy, a nie czymś, czym czujemy się onieśmieleni. Brak wiedzy i umiejętności cyfrowych dotyczy nie tylko naszego życia zawodowego, ale codziennego funkcjonowania. Dlatego wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa powinna być przekazywana wszystkim – a transfer tej wiedzy powinien polegać na czymś więcej niż dostarczeniu informacji. Uczestnicy szkoleń muszą być w stanie zrozumieć i zastosować porady, których udzielamy, a co najważniejsze, muszą sami zmotywować się do ich przestrzegania.

Niezapomniane szkolenie, które podniesie świadomość nt. zagrożeń wśród Twoich pracowników

Technologia ewoluuje zbyt szybko, aby wszyscy byli w stanie nadrobić zaległości i nauczyć się niuansów jej użytkowania. Luka jest szczególnie duża, jeśli chodzi o korzystanie z internetu i śledzenie ewolucji działań dezinformacyjnych i propagandy. Cyberprzestępcy, firmy, a nawet rządy hakują i przejmują kontrolę nad naszymi emocjami. Ludzie sporo słyszą o cyberbezpieczeństwie, jednak to nie oznacza, że stosują się do oczywistych dla nas zasad i są odporni na ataki socjotechniczne. Większość ataków wykorzystuje naszą chęć niesienia pomocy innym, pośpiech, nieuwagę, wyczulenie pracowników na socjotechniczne sztuczki hakerów, to jeden z aspektów naszego szkolenia Bezpieczny Pracownik. Zwiększ bezpieczeństwo swojej firmy za pomocą dedykowanego szkolenia, które zostanie przygotowane specjalnie dla Twojej firmy przez naszych inżynierów. Szkolenie dopasujemy do Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości. Napisz do nas i dowiedz się więcej.

Zapisz się na
newsletter

Zaufali nam:

Sprawdź jak ocenili nas klienci

5/5
Bezpieczeństwo sieci

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66

email: kontakt@vida.pl

Rozwiązania IT

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66
email: kontakt@vida.pl