fbpx

Dlaczego małe i średnie firmy są dziś głównym celem cyberataków?

Małe i średnie przedsiębiorstwa na celowniku hakerów

Badania Proofpoint pokazują, że w rzeczywistości nie ma żadnej korelacji między tym kogo atakują hakerzy, a jakiej wielkości jest firma i jaką branżę reprezentuje. Dlatego też przedsiębiorstwa MŚP (sektor małych i średnich przedsiębiorstw) potrzebują najlepszych rozwiązań, aby zapobiec możliwym cyberatakom, które z reguły zaczynają się od wysłania zainfekowanego maila na firmową pocztę. Zagrożeń jest wiele — szkodliwe oprogramowanie, takie jak ransomware, wykradanie danych i wiele innych.

Co czyni MŚP łatwiejszym celem ataku?

90% cyberataków na mniejsze firmy rozpoczyna się od kliknięcia podejrzanego linku, który haker wysyła na pocztę mailową firmy. Potrzebne jest rozwiązanie, które w porę wykryje tak spreparowanego maila.

Małe i średnie przedsiębiorstwa z reguły nie posiadają wystarczającego budżetu, aby móc chronić się przed cyberatakami. Nie mają też wykwalifikowanego personelu zajmującego się stricte cyberochroną. To wszystko w oczach cyberprzestępcy czyni MŚP łatwym celem.

Mniejsze podmioty w Polsce są celem ponad 40% ataków. Według opracowanego przez KPMG „Barometru cyberbezpieczeństwa” aż 82% przedsiębiorstw doświadczyło przynajmniej jednego cyberataku. Przez pandemię i zwiększoną cyfryzację pracy cyberataki stały się jeszcze bardziej powszechne. Raport firmy VMware Carbon Black wskazuje, że od początku lockdownu liczba cyberprzestępstw na SMB zwiększyła się aż o 61%.

Według ankiety przeprowadzonej przez Untangle 38% firm przekazuje mniej niż 1000 dolarów do budżetu przeznaczonego na cyberochronę. Na domiar złego aż 62% przeprowadza audyt cyberbezpieczeństwa tylko raz w roku, a 15% w ogóle tego nie robi.

Jak reagować i chronić się przed cyberatakiem?

Na mniejsze przedsiębiorstwa czyha takie samo niebezpieczeństwo ataków, jak na większe podmioty. Niestety, ze znacznie słabszą cyberochroną mniejsze firmy są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Hakerom znacznie łatwiej przejść zabezpieczenia MŚP, niż te stosowane w dużych korporacjach.

Przez ograniczony budżet na cyberbezpieczeństwo MŚP muszą znaleźć rozwiązania o korporacyjnym poziomie ochrony, które nie pochłoną dużej części budżetu przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie musi chronić ich zasoby przed atakami prowadzonymi drogą mailową. Oczekuje się również łatwej obsługi przy niewielkim koszcie wdrożenia. Mimo że te wymagania wydają się bardzo wygórowane, to nie są niemożliwe do zrealizowania.

Najlepsze opcje zabezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw

Nowa wersja Proofpoint Essentials for Small Business to proste w użytkowaniu rozwiązanie dla mniejszych podmiotów obawiających się cyberataku. Stworzony specjalnie do ochrony MŚP pakiet Proofpoint Essentials oferuje kompleksowo działające rozwiązanie, mające takie same możliwości, jak zabezpieczenia przeznaczone dla większych firm. Dzięki stałej ochronie poczty e-mail ProofPoint Essentials wykryje i poradzi sobie z każdym niebezpieczeństwem. Najnowsze wydanie dodaje także intuicyjny interfejs, który wyszczególnia typy zagrożeń i częstotliwość cyberataków, dzięki którym specjaliści dostają szczegółowe informacje na temat potencjalnego niebezpieczeństwa. Rozwiązanie Proofpoint Essentials było dwukrotnie nagradzane jako “Najlepsze rozwiązanie cyberochrony dla SMB” przez Magazyn SC.

Zapisz się na
newsletter

Zaufali nam:

Sprawdź jak ocenili nas klienci

5/5
Bezpieczeństwo sieci

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66

email: kontakt@vida.pl

Rozwiązania IT

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66
email: kontakt@vida.pl