fbpx

Electronic Arts zhakowane – ile wynosi okup za skradziony kod?

Potężny atak na EA - kod FIFY i silnika Frostbite skradziony

Electronic Arts to gigant wśród producentów gier video, nic więc dziwnego, że stał się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Władze EA potwierdziły, że badają włamanie do swojej sieci, które spowodowało kradzież kodu źródłowego popularnej gry piłkarskiej FIFA 2021, a także danych związanych z silnikiem tworzenia gier o nazwie Frostbite. Z informacji Intel 471 wynika, że w rękach cyberprzestępców znalazło się niemal 800 gigabajtów danych, które wyceniono na 500 000 dolarów (cena początkowa) na rosyjskojęzycznym forum. Wprawdzie EA twierdzi, że nie otrzymało żądania okupu, jednak możemy być pewni, że oszuści nie zwrócą wykradzionego kodu za darmo. To już kolejny atak na studio gier, w lutym ransomware HelloKitty skutecznie zaatakował polski CD Projekt, a gang ransomware Egregor zaatakował francuski Ubisoft.

Czy dane graczy FIFA są bezpieczne?

Incydent został zgłoszony i EA współpracuje z organami ścigania w celu zbadania sprawy. Z informacji udostępnionych przez firmę, wynika, że dane graczy nie zostały skradzione, a Electronic Arts już wprowadziła ulepszenia w swoich dotychczasowych zabezpieczeniach. Sam atak podobno nie wpłynął na działalność firmy. Jednak fakt, że kod źródłowy znalazł się w rękach cyberprzestępców nie wróży niczego dobrego. O samym ataku niestety nie wiemy zbyt wiele, w przeciwieństwie do ataków na innych popularnych producentów gier nie był to najprawdopodobniej atak ransomware. Na wszelki wypadek zalecamy jednak zmienić hasło do konta EA, a także na innych portalach, gdzie się nim posługiwałeś, co kategorycznie odradzamy, jednak jak pokazuje praktyka, recykling haseł wciąż ma się świetnie.

atak na Electronic Arts

Szereg ataków na amerykańskie firmy

Electronic Arts to kolejne amerykańskie przedsiębiorstwo, które zmaga się ze skutkami poważnego cyberataku. Jeszcze nie opadł kurz po spektakularnym ataku ransomware DarkSide, który spowodował zamknięcie rurociągu Colonial Pipeline i wzrost cen paliw na wschodnim wybrzeżu USA, aby przywrócić swoje usługi Colonial Pipeline został zmuszony do zapłacenia gigantycznego okupu w wysokości 14 000 000 zł. Sprawdziły się także nasze przypuszczenia odnośnie ataku na JBS, przedsiębiorstwo zapłaciło hakerom z gangu REvil 11 milionów dolarów (w bitcoinach), aby uniknąć dalszych zakłóceń w funkcjonowaniu firmy. Jak widać żadna firma nie może czuć się bezpieczna, hakerzy atakują wszystkie branże bez wyjątku, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie naszej infrastruktury. Wielu ataków (np. na Colonial Pipeline) można uniknąć, wystarczy, że będziesz o krok przed cyberprzestępcami.

Jak skutecznie zatrzymać cyberatak?

Niestety antywirus oparty na bazach sygnatur to za mało. W dobie szalejącego oprogramowania ransomware i ukierunkowanych ataków, do których cyberprzestępcy szykują się miesiącami koniecznie jest korzystanie z narzędzi typu EDR (Endpoint Detection and Response). Za pomocą właściwie skonfigurowanego EDR-a błyskawicznie wykryjemy każdą podejrzaną aktywność w naszej sieci. Zastanawiasz się jak działa takie rozwiązanie w praktyce? Już 16 czerwca zapraszamy na webinar, który poprowadzi nasz inżynier. Podczas godzinnego spotkania pokażemy m.in. możliwości innowacyjnego rozwiązania EDR – CylanceOPTICS. Masz pytania? Chciałbyś przetestować EDR w swojej firmie? Skontaktuj się z naszym Działem Technicznym. Pomożemy Ci dobrać rozwiązanie do Twoich potrzeb. 

Electronic Arts zhakowane – ile wynosi okup za skradziony kod?