fbpx

Firma Mattel kolejną ofiarą ataku ransomware

Ransomware - zaszyfrowanie danych i paraliż przedsiębiorstwa

Z ujawnionych niedawno dokumentów wynika, że pod koniec lipca 2020 r. Mattel – jeden z najbardziej znanych producentów zabawek padł ofiarą ataku ransomware. Firma twierdzi, że atak został szybko namierzony i miał minimalny wpływ na firmę. Mimo to atakującym z powodzeniem udało się zaszyfrować niektóre dane i tymczasowo sparaliżować działanie części funkcji biznesowych. Nie jest jasne, w jaki sposób doszło do ataku, ani jakie złośliwe oprogramowanie zostało użyte przez cyberprzestępców. 

Jak złagodzić skutki ataku ransomware?

Co pomogło firmie Mattel przetrwać atak? Firma niezwłocznie po wykryciu ataku wprowadziła w życie uprzednio przygotowaną strategię działania na wypadek cyberataku. Podjęcie wcześniej wypracowanych działań w celu powstrzymania ataku i przywrócenia systemów pozwoliło firmie Mattel zminimalizować powierzchnię ataku i jego skutki. W oświadczeniu firmy czytamy, że śledztwo w sprawie ataku zostało już zakończone i żadne wrażliwe dane biznesowe nie uległy wyciekowi. Zdaniem władz Mattel incydent poważnie nie wpłynął na działalność ani sytuację finansową firmy.  

atak ransomware mattel

Ogromny wzrost ataków ransomware - nawet o 105%

Ujawniony atak na Mattel jest niewątpliwie częścią serii incydentów ransomware wymierzonych w duże korporacje i sektor opieki zdrowotnej w USA. Wcześniej ofiarą cyberprzestępców padł gigant usług IT – firma Cognizant, który został zaatakowany przez gang ransomware Maze. Jak możemy przeczytać w raporcie SonicWall, w Ameryce Północnej w ostatnim czasie częstotliwość ataków ransomware wzrosła o 105%. Cyberprzestępcy działają bez skrupułów. Niedawne ataki ransomware były również wymierzone w sektor opieki zdrowotnej, atakujący starają się wykorzystać obciążenia infrastruktury szpitalnej związane z COVID-19, stąd też na poziomie federalnym zostały wydane specjalne ostrzeżenia o możliwych kolejnych atakach ransomware. 

Ransomware najpoważniejszym zagrożeniem dla firm

Ataki ransomware nie ustają. Eksperci są zgodni – w najbliższych miesiącach będziemy mieć do czynienia z ich stałym wzrostem. Jak w takim razie przygotować się na atak? Przypadek Mattel pokazuje, że wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń oraz planu działania skutecznie minimalizuje skutki ataku. Chciałbyś być o krok przed cyberprzestępcami? Postaw na wyprzedzającą ochronę BlackBerry. Proaktywna ochrona oparta na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji pozwoliła stworzyć antywirusa nowej generacji, który wraz z systemem EDR jest skuteczną odpowiedzią na coraz bardziej wyrafinowane cyberataki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na webinar, gdzie nasz inżynier Bartłomiej Stryczek pokazuje jak rozwiązania BlackBerry w praktyce blokują złośliwe oprogramowanie. 

Zobacz również:

Cylance-optics-follina2
BlackBerry
Rafał Pezowicz

BlackBerry zapobiega Follinie

CylanceOPTICS rozpoznaje i usuwa zagrożenia na urządzeniu, używając sztucznej inteligencji (AI)

fortigate agregacja linków solucja
Fortigate
VIDA

FortiGate: agregacja linków

Funkcjonalność ta pozwala nam na powiązanie ze sobą dwóch lub więcej interfejsów w celu utworzenia łącza zagregowanego.

Firma Mattel kolejną ofiarą ataku ransomware