fbpx

Każdego dnia jest wysyłanych ponad 3 miliardy fałszywych wiadomości

Phishing i inne zagrożenia w sieci

Wraz z rosnącą popularnością wiadomości e-mail, rośnie liczba zagrożeń, których obawiać się powinien każdy internauta. Część ataków to wciąż masowe kampanie, które mają mnóstwo niedociągnięć, jednak cyberprzestępcy coraz częściej tworzą wyrafinowane oszustwa, które są skierowane do konkretnej grupy osób. Często tworzone przez oszustów fałszywe wiadomości e-mail i strony internetowe są na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od swoich pierwowzorów. Na co w takim razie zwrócić uwagę, jeśli otrzymujemy e-maila od podmiotu, który darzymy zaufaniem, przeczuwamy jednak, że coś jest nie tak? Czy phishing to tylko dotyczy wyłącznie wiadomości e-mail? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

Przykłady phishingu w Polsce 2021

Niestety oszuści dobrze wiedzą, że podszywając się pod nasze ulubione marki zwiększają swoje szanse na otwarcie fałszywej wiadomości. Bon do Rossmanna o wartości 1000 zł? Darmowe łakocie od Milki? A może zniżka na zakupy w Biedronce lub Lidlu? Sporo z nas codziennie robi zakupy w dyskontach, więc dlaczego mielibyśmy nie skorzystać? Jak widać na załączonych przykładach część fałszywych wiadomości od razu nie wzbudza zaufania, gdyż jest napisana łamaną polszczyzną, polskie znaki nie wyświetlają się prawidłowo, nie ma żadnego loga, które moglibyśmy powiązać ze znaną nam marką (vide: loteria PSB). Trudno też uwierzyć, że bezpośrednio kontaktuję się z nami Robert Lewandowski (ta kampania phishingowa była niezmiernie popularna podczas minionego Euro). Jednak na pierwszy rzut oka wiadomość pochodząca rzekomo od drogerii Rossmann czy Milki nie wzbudza podejrzeń. 

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z phishingiem?

Przede wszystkim zalecamy nie otwierać podejrzanych wiadomości, oczywiście samo jej otwarcie nam nie zagraża, jednak w ten sposób dajemy znać oszustom, że nasza skrzynka e-mail jest aktywna i w konsekwencji możemy się spodziewać dziesiątek fałszywych wiadomości.

Jeśli nie jesteś pewien od kogo pochodzi wiadomość sprawdź jej nadawcę. Teraz każdy może posługiwać się nazwą firmy, do której mamy zaufanie (niestety także w wiadomościach SMS i połączeniach telefonicznych). Dlatego koniecznie sprawdź, z jakiej domeny został wysłany e-mail, na zaprezentowanym przykładzie widać od razu, że informacja o loterii nie została wysłana przez PSB Mrówka.

Coraz więcej oszustw dotyczy kryptowalut, jeśli nigdy nie zakładałeś portfela na kryptowalutowej giełdzie, to nie ma możliwości, że czekają na Ciebie pieniądze do wypłaty. We wszystkich przykładach oszuści posługują się socjotechniką, przekonują nas o wygranej, zachęcają do pozostawienia danych, które mają służyć do wzięcia udziału w loterii i tworzą iluzję presji czasu. Jeśli mamy tylko 72 godziny na wypłatę środków, to tym bardziej powinno nas to zaalarmować. Cyberprzestępcy chcą, abyśmy decyzje podejmowali w pośpiechu i nie zwracali uwagi na detale, które mogłyby świadczyć o oszustwie.

Phishing na messengerze, phishing na instagramie, phishing na olx…

Niestety cyberprzestępcy nie ograniczają swoich oszukańczych działań do wiadomości e-mail. Coraz częściej natrafiamy na fałszywe wiadomości w mediach społecznościowych. Jaki mają charakter? Czasem szybko możemy się zorientować, że mamy do czynienia z oszustwem, zwłaszcza gdy pisze do nas Michael Jackson czy 2Pac.

Jednak wielu oszustów działa w sposób bardziej wyrachowany, podsyłając fałszywe linki do zbiórek na ciężko chorujące dzieci czy oferując nam promowanie produktów w zamian za zdjęcia na naszym profilu. A kto z nas nie chciałby pomóc cierpiącemu dziecku czy zostać influencerem?

Docierają do nas także sygnały, że coraz częściej oszuści podszywają się pod kupujących na portalu olx, dlatego w sieci na każdym kroku musisz trzymać się na baczności. Phishing to jedno z ulubionych narzędzi cyberprzestępców. 

Koniecznie aktualizuj swoje hasła i zabezpieczenia usług pocztowych, każdego dnia jest wysyłanych 3,4 miliarda fałszywych wiadomości e-mail — najczęściej w celu wyłudzenia informacji i cyberataków, wystarczy chwila nieuwagi, a staniesz się kolejną ofiarą oszustów.

Każdego dnia jest wysyłanych ponad 3 miliardy fałszywych wiadomości