fbpx

Kolejny gang ransomware grozi atakami DDoS

Ataki DDoS nagminnie wykorzystywane przez gangi ransomware

Zgodnie z naszymi przewidywaniami już na początku roku wzrosła nie tylko liczba ataków ransomware, ale także wykorzystywanie przez grupy cyberprzestępców ataków DDoS. Skąd rosnąca popularność takich ataków wśród hakerów? Niestety ataki DDoS doskonale sprawdziły się jako narzędzie do zmuszenia ofiary do podjęcia negocjacji z oszustami i zapłacenia okupu. W październiku taką taktykę wykorzystywały m.in. grupy ransomware SunCrypt i RagnarLocker.

Dlaczego gangi ransomware zaczęły stosować ataki DDoS?

Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest tworzenie kopii zapasowych, wiele firm po skutecznym ataku ransomware nie podejmowała negocjacji z napastnikami, tylko przywracała dane z kopii zapasowych. W takiej sytuacji okup za odszyfrowanie plików nie miał racji bytu, niestety oszuści zaczęli łączyć ataki ransomware z DDoS i wyciekiem danych. Niedostępność usług często wiąże się z gigantycznymi stratami, stąd zdesperowani przedsiębiorcy ponownie podejmują próby porozumienia z cyberprzestępcami.  

atak ddos i ransomware

Podwójne wymuszenie - chwilowa moda czy nowy trend?

Atak DDoS jest tani, stosunkowo prosty do przeprowadzenia, a w wielu przypadkach może pomóc w przekonaniu firmy, że szybka zapłata okupu jest najmniej bolesną opcją. Im większą presję mogą wywierać na firmy cyberprzestępcy, tym bardziej zwiększają swoje szanse na szybki zarobek. Dlatego coraz więcej gangów stosuje strategię podwójnego wymuszenia, wśród nich są Maze, Avaddon i wspominane wcześniej SunCrypt i RagnarLocker. Możemy być pewni, że wkrótce reszta atakujących przejmie tę metodę.

Jak skutecznie zabezpieczyć firmę przed atakiem ransomware? Webinar

Już wiesz, czym grozi atak ransomware i jak może kosztowny okazać się w skutkach. Zapisz się na nasz webinar, a dowiesz się jak chronić swoją sieć przed współczesnymi zagrożeniami. Podczas webinaru nasz inżynier pokaże jak CylancePROTECT blokuje złośliwe oprogramowanie, w tym próbki ransomware. Nie daj się cyberprzestępcom, dowiedz się jak za pomocą innowacyjnych produktów BlackBerry zapobiegać i błyskawicznie reagować na incydenty pojawiające się w sieci.

Kolejny gang ransomware grozi atakami DDoS