fbpx

Najgorsze hasła 2020 r. – lista najpopularniejszych haseł

Niespełna 9% haseł jest unikalnych

Z powodu pandemii nasze życie niemal całkowicie przeniosło się do sieci, nierozerwalnie wiąże się to z zakładaniem nowych kont i tworzeniem kolejnych haseł. Niewątpliwie stworzenie silnego, unikalnego hasła nie jest rzeczą prostą. Z analizowanych danych wynika, że zaledwie 9% haseł jest unikalnych. Większość z nas posługuje się hasłami, które składają się wyłącznie z małych liter. Czym to grozi? Takie proste kombinacje jak 123456, 111111, 123123 można złamać w niecałą sekundę. To tak, jak gdyby nasze konto nie zostało zabezpieczone wcale. 

Aż 80% użytkowników obawia się kradzieży haseł

Z raportu LastPass wynika, że większość z nas obawia się kradzieży haseł, jednak nie robimy za wiele, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Aż 66% respondentów deklaruje, że używa tego samego hasła do wszystkich swoich kont. Jak niebezpieczne może się okazać posługiwanie się wszędzie tym samym hasłem opisywaliśmy wielokrotnie. Wystarczy jeden wyciek bazy danych np. popularnego sklepu, aby przestępca bez trudu mógł przejąć nasze konto bankowe. Jeśli nie chcesz używać menedżera haseł do zapamiętywania i tworzenia silnych haseł za Ciebie, to postaraj się tworzyć unikalne hasła do najważniejszych swoich kont – bankowości elektronicznej, głównej poczty e-mail czy mediów społecznościowych.

najpopularniejsze hasła 2020

Jak często zmieniać hasło?

Aż 53% badanych przez analityków LastPass przyznało, że nie zmieniło swoich haseł w ostatnich 12 miesiącach. Jednak wymóg częstej zmiany hasła może przynieść odwrotny efekt – użytkownicy zaczną posługiwać się słabymi, łatwymi do zapamiętania hasłami. Silne, unikalne hasło wystarczy zmienić raz na pół roku. Warunkiem jest posiadanie silnego hasła, niestety z raportu przygotowanego przez studentów Wydziału Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Cypryjskiego wynika, że nasze hasła nie są wystarczająco skomplikowane. Średnia długość hasła wynosi 9,48 znaków, tylko 12% haseł zawiera znaki specjalne, głównie posługujemy się w naszych hasłach literami. Zaledwie 13% haseł składa się wyłącznie z liczb. Co ciekawe, 34% haseł kończy się cyframi, ale tylko 4% zaczyna od cyfr. 

Najpopularniejsze hasła w 2020 r.

Cyberprzestępcy bezwzględnie wykorzystują naszą nieostrożność, mimo to użytkownicy od lat popełniają te same błędy. Jak donosi NordPass’ spośród 10 najpopularniejszych haseł w ich bazie większość można złamać w niecałą sekundę. Co więcej, większość znajdujących się na liście kombinacji pojawia się na niej od lat. Poniższa tabela dobitnie pokazuje, że dodanie już samej cyfry do naszego słownikowego hasła zwiększa nasze bezpieczeństwo. Na złamanie wydawałoby się trywialnego hasła picture1 hakerzy potrzebują już 3 godzin, w przeciwieństwie do słownikowego password, które można złamać w zaledwie sekundę. Znalazłeś swoje hasło na tej liście? Zmień je koniecznie już dziś! Świąteczne zakupy zrobimy w dużej mierze przez Internet, co cyberprzestępcy z pewnością skrzętnie wykorzystają. 

najpopularniejsze hasła 2020 nordpass
żródło: NordPass

Zobacz również:

Cylance-optics-follina2
BlackBerry
Rafał Pezowicz

BlackBerry zapobiega Follinie

CylanceOPTICS rozpoznaje i usuwa zagrożenia na urządzeniu, używając sztucznej inteligencji (AI)

fortigate agregacja linków solucja
Fortigate
VIDA

FortiGate: agregacja linków

Funkcjonalność ta pozwala nam na powiązanie ze sobą dwóch lub więcej interfejsów w celu utworzenia łącza zagregowanego.

Najgorsze hasła 2020 r. – lista najpopularniejszych haseł