fbpx

Największe zagrożenia w nadchodzących latach 2021-2025

Najciekawsze prognozy z zakresu cybersecurity 2021-2025

Co wydarzy się na rynku cyberbezpieczeństwa w najbliższych 5 latach? Jak będą rozkładać się wydatki na infrastrukturę IT? Jakich cyberataków będziemy musieli się obawiać najbardziej?

Eksperci nie mają dla nas dobrych wieści, przewiduje się, że globalne szkody spowodowane cyberprzestępczością do 2025 r. wyniosą 10,5 biliona dolarów rocznie. Według przewidywań w 2021 r. cyberprzestępczość wyrządzi szkody na 6 bilionów dolarów. O jakiej skali mówimy? Gdyby cyberprzestępcy stworzyli własne państwo, to byliby trzecią co do wielkości gospodarką świata po USA i Chinach. Dla porównania w 2015 r. mówiliśmy o szkodach rzędu 3 bilionów dolarów. Cyberprzestępczość stała się bardziej opłacalna niż globalny handel wszystkimi nielegalnymi narkotykami łącznie.

Dlaczego koszty cyberprzestępczości tak rosną? Przede wszystkim dlatego, że obejmują nie tylko uszkodzenie czy zniszczenie danych, ale musimy także doliczyć coraz wyższe okupy za odszyfrowanie plików, utratę produktywności, zakłócenie działalności na skutek ataku, czas i pieniądze konieczne do łagodzenia skutków ataku, dochodzenia prowadzone przez organy ścigania, sądowe batalie i wreszcie uszczerbek na firmowym wizerunku.

Wzrost wydatków na cyberbezpieczeństwo i coraz większy brak specjalistów z zakresu cybersecurity

Sprawdziły się prognozy badaczy dot. wzrostu wydatków na cyberbezpieczeństwo i tak w tym roku najpewniej wydatki tego typu przekroczą bilion dolarów. W ciągu 13 lat rynek cyberbezpieczeństwa wzrósł aż 35-krotnie! Trend ten jest także silny w Polsce. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fortinet wynika, że co piąta firma w Polsce z powodu pandemii COVID-19 zwiększyła budżet na produkty i usługi związane z cyberbezpieczeństwem.

Masz problem ze znalezieniem specjalisty z zakresu cybersecurity? Rosnąca cyberprzestępczość sprawia, że do końca 2021 r. na świecie będzie 3,5 mln niewypełnionych miejsc pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Taka liczba osób wystarczy, aby wypełnić 50 stadionów NFL!

Jeśli rozważasz studia w tym obszarze, możesz być pewien, że znajdziesz pracę. Stopa bezrobocia w cyberbezpieczeństwie wynosi obecnie zero procent (dla doświadczonych pracowników, a nie dla stanowisk początkowych) i utrzymuje się na takim poziomie od 2011 r.

5 największych zagrożeń

Koszty ataków ransomware wzrosną ponad 57-krotnie w latach 2015-2021

Przewiduje się, że globalne koszty ataków ransomware wyniosą 20 miliardów dolarów w 2021 r., w porównaniu z 325 milionami dolarów w 2015 r. Na celowniku cyberprzestępców znajdą się przede wszystkim jednostki opieki zdrowotnej. Częstotliwość ataków będzie wciąż rosnąć i w najbliższych 5 latach nie możemy liczyć na odwrócenie tego trendu. ​​Eksperci spodziewają się, że do 2021 r. co 11 sekund jakaś firma stanie się ofiarą ataku ransomware, co oznacza wzrost w porównaniu z 14 sekundami w 2019 r.

Ransomware jest najszybciej rozwijającym się rodzajem cyberprzestępczości (zwłaszcza w modelu RaaS), daleko w tyle pozostawia inne poważne zagrożenia. W najbliższych latach poza ciągłymi atakami ransomware możemy się spodziewać, większej liczby incydentów APT, ataków na łańcuchy dostaw, phishingu, ataków na firmware i źle skonfigurowane kontenery.

Coraz większa liczba użytkowników, to coraz większa powierzchnia ataku

Od lat cyberprzestępcy w swoich działaniach wykorzystują socjotechnikę, możemy zauważyć, że głównym celem atakujących nie są coraz lepiej zabezpieczone maszyny, a ludzie. W 2017 roku było 3,8 miliarda użytkowników Internetu (51 procent światowej populacji liczącej 7 miliardów), w porównaniu z 2 miliardami w 2015 roku.

Przewiduje się jednak, że do 2022 r. będzie aż 6 miliardów użytkowników Internetu (75 procent przewidywanej światowej populacji 8 miliardów). To oznacza jedno – wydatki na edukację użytkowników muszą wzrosnąć. Brak wiedzy Twoich pracowników, którzy coraz częściej będą pracować zdalnie, może Cię wiele kosztować. Chciałbyś przeszkolić swoich pracowników? Napisz do nas: kontakt@vida.pl Nasi inżynierzy przygotują szkolenie z cyberbezpieczeństwa dostosowane do realnych potrzeb Twojej firmy.

Największe zagrożenia w nadchodzących latach 2021-2025