fbpx

Safetica – kompleksowe rozwiązanie DLP

Ochrona danych ma priorytetowe znaczenie w każdym biznesie. Obawiasz się kosztownego wycieku danych? A może chciałbyś zyskać gwarancję, że konkurencja nie pozna Twoich firmowych tajemnic? Z Mateuszem Piątkiem, Product Managerem Safetica w firmie DAGMA, rozmawiamy o tym, jak prawidłowo zabezpieczyć nasze najcenniejsze, firmowe zasoby. Zapraszamy do lektury. 

VIDA: Czym charakteryzuje się Safetica? Jaki element wyróżnia to rozwiązanie na tle konkurencji?

Mateusz Piątek: Safetica wyróżnia się wśród rozwiązań DLP przede wszystkim łatwością wdrożenia i intuicyjną obsługą. W przeciwieństwie do wielu konkurentów Safetica może być zainstalowana w sieci firmowej w bardzo krótkim czasie. Z relacji klientów wiem również, że olbrzymim atutem Safetica jest oferowanie bezpłatnego wsparcia technicznego w języku polskim.

Czy do obsługi Safetica konieczna jest zaawansowana wiedza techniczna?

Jak już wspomniałem, Safetica jest bardzo intuicyjnym rozwiązaniem. Na tyle intuicyjnym, że do jej obsługi wystarczy podstawowa znajomość mechanizmów i zasad działania sieci komputerowych. Powiem więcej, w mojej ocenie nawet bez tej wiedzy, a po zapoznaniu się z dedykowanymi przewodnikami, klient może samodzielnie zarządzać rozwiązaniem DLP – oczywiście w podstawowym zakresie.

Cyberbezpieczeństwo to nie lada wyzwanie dla każdej organizacji. Jakie elementy stanowią fundament zabezpieczeń infrastruktury IT?

Zabezpieczenie infrastruktury IT to skomplikowane i wielowymiarowe zagadnienie. Nie wystarczy bowiem zakup antywirusa, by zapewnić sieci firmowej należytą ochronę. Ba, nie wystarczy nawet zakup kilku różnych, wyspecjalizowanych i wysoko ocenianych rozwiązań zabezpieczających. Bezpieczeństwo IT wymaga bowiem od firmy zmiany nawyków pracowników, a także eliminowania pewnych ułatwień w korzystaniu z infrastruktury sieciowej. Dla mnie kluczowym elementem bezpiecznej infrastruktury IT jest, a w zasadzie są nimi, pracownicy. To od ich postępowania zależy czy zakupione, częstokroć bardzo drogie, zabezpieczenia okażą się skuteczne.

Z ostatniego raportu dot. cyberbezpieczeństwa wynika, że 48% polskich przedsiębiorców zamierza zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo IT, jak przekonać zarząd do kupna rozwiązania DLP?

Warto zadać pytanie, dlaczego niemal co druga polska firma zamierza zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo IT? Być może dlatego, że wśród polskich przedsiębiorców rośnie świadomość ryzyka, na jakie może narazić je utrata danych. Z pewnością niebagatelne znaczenie mają tutaj również obowiązujące przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). Dwa wspomniane przeze mnie czynniki, to dobre powody do rozpoczęcia poważniejszych rozmów z zarządem nt. zakupu rozwiązania DLP.

safetica-wywiad

Czy wprowadzenie regulacji dot. ochrony danych osobowych (RODO) spopularyzowało rozwiązania do ochrony danych przed ich wyciekiem?

Z pewnością. RODO nie tylko wymogło wdrożenie konkretnych rozwiązań i procedur, ale przede wszystkim zmusiło wszystkich przedsiębiorców do poważnego przeanalizowania kwestii bezpieczeństwa IT w firmie, w tym sposobu ochrony danych.

Czy jako wyłączny dystrybutor Safetica w Polsce otrzymujecie sygnały od partnerów i klientów o tym, w jaki sposób to rozwiązanie zapobiega wyciekowi danych? Proszę podzielić się z naszymi czytelnikami przykładami skutecznego zabezpieczenia danych przez Safetica.

Niemal przy każdym wdrożeniu Safetica napotykamy na nieprawidłowości w sieciach naszych klientów. Oczywiście o każdym takim przypadku informujemy właściwe osoby. Ciekawym przykładem może być jeden z klientów, który zgłosił nam podejrzenie, że ktoś wynosi potajemnie firmowe dane poza siedzibę przedsiębiorstwa. Właściciel firmy był pełen obaw, ponieważ nie wiedział jakie dane wyciekają i w jakiej ilości. Weryfikacja za pomocą Safetica pozwoliła odkryć, że … pracownicy regularnie zabierają „pracę do domu”. Oczywiście z pominięciem jakichkolwiek procedur bezpieczeństwa. Dzięki Safetica udało się prawidłowo rozpoznać zgłoszony problem, a sam klient zyskał szansę na stworzenie dedykowanych polityk DLP.

W jakim kierunku będzie rozwijana Safetica w najbliższych miesiącach? Jakich nowych funkcjonalności mogą się spodziewać użytkownicy?

W najbliższych miesiącach producent będzie koncentrował swoje wysiłki zacieśnianiu współpracy z ESET oraz FORTINET. Trwają również prace nad kolejnymi funkcjonalnościami samego rozwiązania. Szczegółów nie mogę zdradzić, ale zapewniam, że Safetica bardzo poważnie traktuje potrzeby polskich użytkowników – dowodem na to może być, chociażby dodanie polityk, dotyczących numerów PESEL czy numerów dowodów osobistych.

dlp-safetica-vida-pl
Bezpieczeństwo sieci

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66

email: kontakt@vida.pl

Zapytaj o produkt

Rozwiązania IT

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66
email: kontakt@vida.pl