fbpx

Uwaga! Internauci znów znaleźli się na celowniku cyberprzestępców

Atak ransomware na Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu

Czy brak licencji lub aktualizacji naszego antywirusa może mieć opłakane skutki? Ostatni atak na Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu jasno wskazuje, że brak licencji równa się pozostawieniu cyberprzestępcom otwartych drzwi do naszej sieci. Atak był śmiertelnie groźny, w wyniku ataku ransomware został naruszony system odpowiedzialny za wsparcie pracy dyspozytorów. Z informacji udzielonych przez Inspektora Ochrony Danych Osobowych placówki wynika, że nie doszło do wycieku danych i są one bezpieczne, jednak na wszelki wypadek pracownikom pogotowia polecono monitorować swoją historię kredytową. Jak to możliwe, że licencja na oprogramowanie nie została odnowiona? To z pewnością ustali miejscowa prokuratura, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Liczba ataków ransomware stale rośnie, a metody cyberprzestępców stają się coraz bardziej skuteczne. Chcesz ochronić swój biznes przed atakiem ransomware? Zobacz na żywo jak antywirus CylancePROTECT blokuje złośliwe oprogramowanie

Narodowa Kwarantanna bezpardonowo wykorzystana przez cyberprzestępców

Oszuści bezlitośnie wykorzystują pandemię Covid-19 w swoich kampaniach phishingowych, tuż przed świętami do użytkowników zostały skierowane fałszywe wiadomości SMS, które informowały o skierowaniu na domową kwarantannę. Wiadomości na pierwszy rzut oka wydawały się wiarygodne – jako nadawca w naszym telefonie wyświetlała się Kwarantanna, a treść SMS nakłaniała do ściągnięcia aplikacji, w której znajdziemy informacje o planowanej wizycie policji. Po kliknięciu linku znajdującego się w wiadomości zostajemy przeniesieni na stronę internetową imitującą Google Play z widokiem na prawdziwą aplikację Kwarantanna Domowa. Niestety instalacja aplikacji kończy się pobraniem aplikacji podstawionej przez oszustów, która służy do przechwycenia naszych danych logowania do bankowości elektronicznej, a w następstwie kradzieży pieniędzy z naszego rachunku bankowego. Pamiętaj! Oszuści bezwzględnie wykorzystują nasz pośpiech, nieuwagę, czy chęć pomocy innym, zanim klikniesz link od nieznanego adresata upewnij się, że nie jest to próba oszustwa.

atak ransomware

Nie przestrzegasz RODO? Grożą Ci milionowe kary

Twoja firma stała się ofiarą ataku hakerskiego, na którego skutek wyciekły dane? Taka okoliczność nie uchroni Cię przed karą ze strony Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który w ostatnim czasie nałożył szereg kar za nieprzestrzeganie przepisów RODO. Jedną z ukaranych firm jest Virgin Mobile Polska, która ma zapłacić niemal 2 miliony kary. Co przesądziło o ukaraniu? Zdaniem Prezesa UODO brak regularnych testów, które mogłyby zapobiec atakowi hakerów oraz brak adekwatnych środków bezpieczeństwa. Natomiast serwis pożyczkowy MoneyMan.pl został ukarany w kwocie ponad miliona złotych za wyciek danych swoich klientów. W uzasadnieniu decyzji Prezesa UODO możemy przeczytać, że Spółka nie wdrożyła odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, które zapewniłyby bezpieczeństwo danych. Chcesz właściwie zabezpieczyć firmowe dane i tym samym uchronić swoją firmę przed gigantycznymi karami za potencjalny ich wyciek? Skontaktuj się z naszym inżynierem, który pomoże Ci dobrać rozwiązania do potrzeb Twojej firmy. 

Zobacz również:

Cylance-optics-follina2
BlackBerry
Rafał Pezowicz

BlackBerry zapobiega Follinie

CylanceOPTICS rozpoznaje i usuwa zagrożenia na urządzeniu, używając sztucznej inteligencji (AI)

fortigate agregacja linków solucja
Fortigate
VIDA

FortiGate: agregacja linków

Funkcjonalność ta pozwala nam na powiązanie ze sobą dwóch lub więcej interfejsów w celu utworzenia łącza zagregowanego.

Uwaga! Internauci znów znaleźli się na celowniku cyberprzestępców