fbpx

Wyciek danych – co zrobić? Krótki poradnik dla użytkownika

Wyciek danych - poważne zagrożenie dla użytkowników

Wycieki danych stały się tak powszechne, że przestały elektryzować media. Czy oznacza to jednak, że użytkownicy nie mają się czego obawiać? Nic bardziej mylnego. Wyciek danych, niezależnie czy nastąpił na skutek hakerskiego ataku, czy ludzkiego błędu może być naprawdę niebezpieczny. Co zrobić po wycieku danych? Jak sprawić, aby nasze dane ponownie były bezpieczne? 

Czy oszuści są w stanie złamać Twoje hasło?

Kradzież czy wyciek danych uwierzytelniających nie oznacza, że oszuści od razu będą dysponować Twoim loginem i hasłem. Prawidłowo zabezpieczone hasła są przechowywane w zaszyfrowanej postaci, to znaczy, że hash może zostać użyty do sprawdzenia, czy podane hasło jest poprawne, ale nie można go cofnąć, aby ujawnić, jakie było hasło. W rezultacie cyberprzestępcy najpierw muszą złamać Twoje hasło. Jedyne, co możesz zrobić, to spowolnić i utrudnić ich działania. W jaki sposób? Tworząc unikatowe, skomplikowane i odpowiednio długie hasło. Pamiętaj! Im bardziej złożone jest Twoje hasło, tym więcej czasu będzie potrzebne oszustom do jego złamania

wyciek danych co zrobić

Jak hakerzy łamią hasła?

Cyberprzestępcy korzystają ze skryptów, które mogą posiadać tysiące kombinacji. Jeśli więc Twoje hasło to 123456, password lub mama, atakujący może je złamać w zaledwie kilka sekund. Jeśli jednak Twoje hasło jest bardziej skomplikowane, składa się z losowego ciągu znaków, to mogą minąć miesiące, a nawet lata, zanim zostanie ono złamane. Innymi słowy, nawet jeśli oszuści wykradną bazę danych, uruchomią odpowiedni skrypt, to przy zastosowaniu silnego hasła Twoje dane pozostaną bezpieczne. 

Co zrobić po wycieku danych?

Po otrzymaniu informacji, że doszło do naruszenia lub wycieku danych jak najszybciej powinieneś zmienić swoje hasło. Niestety badania przeprowadzone przez Carnegie Mellon University w USA wskazują, że bardzo niewielu użytkowników zmienia hasło po powiadomieniu o naruszeniu danych. Dlaczego? Większość z nas wierzy w niezwyciężoność swoich haseł. Niezwykle niepokojące jest nie tylko to, że o zmianę hasła zadbała zaledwie jedna trzecia badanych, ale także to, że większości zajęło to ponad 3 miesiące, a wiele starych haseł zostało zastąpione słabszymi odpowiednikami. Tutaj z pomocą przychodzi menedżer haseł, który za Ciebie wygeneruje skomplikowane i w pełni losowe hasło. 

Zobacz również:

Cylance-optics-follina2
BlackBerry
Rafał Pezowicz

BlackBerry zapobiega Follinie

CylanceOPTICS rozpoznaje i usuwa zagrożenia na urządzeniu, używając sztucznej inteligencji (AI)

fortigate agregacja linków solucja
Fortigate
VIDA

FortiGate: agregacja linków

Funkcjonalność ta pozwala nam na powiązanie ze sobą dwóch lub więcej interfejsów w celu utworzenia łącza zagregowanego.

Wyciek danych – co zrobić? Krótki poradnik dla użytkownika