fbpx

Zapłaciłeś okup za odszyfrowanie plików? Spodziewaj się kolejnego ataku

Skradzione dane? Zaszyfrowane pliki? Nie ulegaj żądaniom cyberprzestępców

Czy w przypadku, kiedy nasze dane zostały skradzione lub zaszyfrowane po ataku ransomware powinniśmy rozważyć zapłatę okupu cyberprzestępcom? Absolutnie nie. Z najnowszych raportów wynika, że nie opłaca się ulegać żądaniom cyberprzestępców. Dlaczego? Przede wszystkim zapłacenie okupu nie gwarantuje zwrotu skradzionych danych. Z badań ekspertów wynika także, że jeśli nawet napastnicy zdecydują się zwrócić skradzione dane, nie ma gwarancji, że będą one w dobrym stanie. Prawie połowa (43%) ofiar zgłosiła, że ​​przynajmniej część, jeśli nie wszystkie, odzyskane dane zostały uszkodzone podczas procesu odzyskiwania.

Raz zapłaciłeś okup? Szykuj się na kolejny cyberatak

Jedna z firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem przeprowadziła sondaż wśród 1300 specjalistów ds. bezpieczeństwa na całym świecie. Wnioski? Ponad 84% firm, które zdecydowały się zapłacić okup, doznało drugiego ataku. W ponad połowie przypadków zostali zaatakowani przez tych samych napastników, którzy przeprowadzili pierwszy atak. Dlaczego większość ofiar ransomware jest atakowana po raz kolejny po dokonaniu zapłaty? Jeśli jesteśmy skłonni zapłacić okup, to możemy być pewni, że cyberprzestępcy wykorzystają naszą chęć współpracy, aby zwielokrotnić swoje zyski. Pamiętaj, że decydując się na negocjacje z cyberprzestępcami, że po drugiej stronie stołu znajdują się oszuści, którzy wcale nie muszą dotrzymać swojego słowa po wpłynięciu przelewu na ich konto. Ponadto zapłacenie okupu tylko zaostrza problem, zachęcając cyberprzestępców do większej liczby ataków i potencjalnie wyższych zysków. 

okup za odszyfrowanie plików

Ile wynosi okup za odszyfrowanie plików?

Z raportu Cybereason wynika, że w ponad połowie przypadków firmy zostały poproszone o okup w wysokości od 350 000 do 1,4 miliona dolarów. W kilku przypadkach (cztery procent) żądania okupu przekroczyły 1,4 miliona dolarów. Od lat możemy zauważyć tendencję wzrostową, z roku na rok żądania cyberprzestępców robią się coraz większe. Ponadto atak ransomware to nie tylko poważne straty finansowe, skutecznie przeprowadzony atak często grozi upadłością firmy, także ryzykujesz utratę swojego biznesu, reputacji i wizerunku marki. 

Zatrzymaj złośliwe oprogramowanie

Ataki ransomware to wciąż jedne z najpopularniejszych i najbardziej niszczycielskich ataków. Zamiast jednak płacić okup, zainwestuj w narzędzia, które umożliwią Ci wczesne wykrywanie i zapobieganie tego typu incydentom. Płacąc okup nie masz gwarancji odzyskania plików, nie zyskasz też pewności, że atakujący nie uderzą w Twoją organizację ponownie. Tylko właściwe zabezpieczenie firmowej sieci da Ci gwarancję, że podejrzana aktywność zostanie błyskawicznie wykryta i zablokowana. Jak tego dokonać? Jak skutecznie się chronić przed atakiem ransomware? Opowie o tym nasz inżynier podczas webinaru Skuteczna ochrona przed zaszyfrowaniem danych i zero-day. Wyprzedź cyberprzestępców i postaw na proaktywną ochronę. Zobacz jak Twoją sieć może zabezpieczyć antywirus nowej generacji i system EDR.  

Zapłaciłeś okup za odszyfrowanie plików? Spodziewaj się kolejnego ataku