Zwiększ swoje bezpieczeństwo – zmień hasło!

Stosowanie najpopularniejszych haseł to pozostawienie otwartych drzwi dla napastników

Jakie hasło jest najbardziej popularne od 2013 roku? Jest co najmniej kilku pretendentów do tego wyróżnienia. Przez lata wśród najpopularniejszych haseł mogliśmy znaleźć takie perełki jak qwerty czy password. Jednak bezsprzecznie to 123456, czyli najbardziej oczywiste i podstawowe hasło, jakie można sobie wyobrazić króluje w zestawieniach najpopularniejszych haseł nieprzerwanie od 2013 r. Wydaje się to nieprawdopodobne, jednak wciąż mnóstwo ludzi posługuje się tym hasłem, co jest szczególnie ryzykowne i zwyczajnie niebezpieczne.

Hasła wstydu – najgorsze hasła, jakich używają internauci

Poniżej przedstawiamy listę 10 najgorszych haseł – są to hasła najczęściej używane przez użytkowników w ubiegłym roku. Jeśli na liście widnieje hasło, którym się posługujesz, to powinieneś je natychmiast zmienić. Tego typu zestawienia z zainteresowaniem śledzą cyberprzestępcy, którzy hasła znajdujące się na tej liście są w stanie złamać w kilka sekund. Badania prowadzone w tym zakresie dowodzą, że niespadającą popularnością cieszą się hasła łatwe do odgadnięcia, czyli sekwencje liczb i słowa złożone z liter bezpośrednio sąsiadujących ze sobą na standardowej klawiaturze QWERTY.
 123456

123456789

picture1

password

12345678

111111

123123

12345

1234567890

senha (hasło po portugalsku)

najgorsze hasła

Zła higiena haseł to niebezpieczeństwo dla Twojej firmy

Wprawdzie coraz więcej firm korzysta z uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) i jednokrotnego logowania (SSO) w celu zwiększenie bezpieczeństwa, niestety najsłabszym ogniwem w tej materii wciąż pozostaje człowiek. Wielu użytkowników posiada słabą higienę haseł, która osłabia ogólny stan bezpieczeństwa firmy. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim wielu pracowników czuje się zmęczonych nieustannymi zmianami haseł, a to prowadzi do tworzenia niedostatecznie bezpiecznych haseł. Użytkowników przytłacza również liczba haseł – z raportu LogMeIn wynika, że pracownicy w większych firmach (od 1 001 do 10 000 pracowników) mają średnio do zapamiętania 25 haseł. Jednak problem jest jeszcze bardziej dotkliwy w przypadku użytkowników w małych firmach (25 lub mniej pracowników), którzy mają średnio 85 haseł do zapamiętania. Najwięcej haseł – średnio 97 – używają pracownicy z branży medialnej/reklamowej, w porównaniu do 54 haseł przypadających na pracownika administracji (sektor o najniższej średniej liczbie haseł na pracownika).

W jaki sposób może zostać naruszone Twoje hasło?

Istnieją 3 główne sposoby naruszania haseł: zgadywanie (przez człowieka), łamanie (przez brutalną siłę algorytmów) i przechwytywanie (poprzez uzyskanie dostępu do miejsca, w którym zostało zapisane hasło, czy to w bazie danych, czy na karteczce przylepionej do monitora). Powszechną wiedzą wśród napastników jest, że hasła zawierające informacje osobiste są łatwiejsze do odgadnięcia, a krótsze hasła są łatwiejsze do złamania. Dlatego też eksperci ds. bezpieczeństwa do znudzenia powtarzają, że nasza hasła nie powinny być słownikowe i zbyt krótkie. Jednak te proste wskazówki nie wystarczą, aby zwiększyć bezpieczeństwo w Twojej firmie. Jesteś ciekaw jak poprawić higienę haseł w swojej firmie? Już niebawem zapraszamy do lektury drugiej części wpisu, gdzie szczegółowo pochylimy się nad tym zagadnieniem. 

Zapisz się na
newsletter

Zaufali nam:

Sprawdź jak ocenili nas klienci

5/5
Bezpieczeństwo sieci

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66

email: kontakt@vida.pl

Rozwiązania IT

Gałczyńskiego 18
40-587 Katowice
NIP: 651-15-41-295
Tel: 32 225 99 66
email: kontakt@vida.pl
F-Secure
Dołącz do newslettera i otrzymaj roczną ochronę antywirusową F-Secure Internet Security. Klucz uprawnia do korzystania z rocznej, pełnej wersji oprogramowania, którą możesz zainstalować na 3 urządzeniach z systemem Windows. Wystarczy, że: