Jak rozpoznać i zabezpieczyć się przed exploitami?
W świecie cyberbezpieczeństwa exploit nabiera szczególnie niepokojącego znaczenia. Exploit to zaawansowany kod, który hakerzy wykorzystują do wykorzystania słabości w oprogramowaniu, pozwalając na nieautoryzowany dostęp do systemu.
Jak działa exploit?
W jaki sposób exploit infekuje urządzenia? Po pierwsze seria zaawansowanych exploitów, takich jak EternalBlue, który był wykorzystywany w ataku WannaCry, czy współczesne zagrożenie Exploit Kit, automatyzują procesy wykorzystywania luk w bezpieczeństwie stanowiąc poważne zagrożenie.

Exploity są coraz bardziej dostępne i mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców o różnym stopniu zaawansowania. Podatne są systemy operacyjne Windows, które nie są odpowiednio aktualizowane i zabezpieczane. To samo dotyczy braku nowoczesnych antywirusów opartych na sztucznej inteligencji oraz zaawansowanego firewall.
Exploity szukają otwartych drzwi w systemach i programach. Znajdują się też w dokumentach, które zostały ściągnięte bez wiedzy użytkownika. Expolit może być częścią pobranego z korespondencji e-mail załącznika. Po wykryciu luki w systemie złośliwe oprogramowanie jest ładowane na komputer.
Schemat postępowania jest prosty. Expolity umieszczają złośliwy kod w pamięci komputera i zmieniają go, tak by otwieranie programu zależało od złośliwego oprogramowania. Jest to moment, w którym haker może przejąć kontrolę nad systemem, urządzeniem, komputerem, programem. Najczęściej instalowane złośliwe oprogramowanie to:
- adware,
- ransomware,
- koń trojański.
Skutkiem zainfekowania exploitem jest możliwość usunięcia przez hakera plików z dysku, monitorowanie aktywności użytkownika, rejestrowanie wpisywanych treści i haseł, wykradanie poufnych danych, blokowanie dostępu do komputera oraz częste i nachalne wyświetlanie reklam.
Jak się zabezpieczyć przed exploit? Jak chronić swoje systemy?
W VIDA oferujemy szereg rozwiązań, które pomagają zabezpieczyć przed exploitami:
- Regularne aktualizacje oprogramowania. Zapewnienie, że wszystkie systemy są aktualne, jest pierwszą linią obrony przed exploitami wykorzystującymi znane luki.
- Zaawansowane rozwiązania antywirusowe, czyli Falcon CrowdStrike, oparty na sztucznej inteligencji i maszynowym nauczaniu, wykrywa nieznane zagrożenia.
- Firewall, czyli ochrona sieci przed nieautoryzowanym dostępem i monitorowanie podejrzanych aktywności. Bezpieczeństwo zapewnia rozwiązanie producenta Fortinet, czyli jednostka FortiGate. Przy współpracy z FortiAnalyzer zapewnisz swojej sieci skuteczne bezpieczeństwo.
- Szkolenia z cyberbezpieczeństwa są jednym z elementów efektywnego zarządzania infrastrukturą IT organizacji, jak również zespołem ds. bezpieczeństwa IT oraz pracownikami niezwiązanymi bezpośrednio z cyberbezpieczeństwem. Warsztaty z zakresu zarządzania rozwiązaniami IT, jak również szkolenia pracowników z zakresu bezpiecznego korzystania z cyfrowych zasobów przyczyniają się do zbudowania cyberbezpiecznego środowiska pracy organizacji, przechowywania danych i dostępu do zdigitalizowanych zasobów.
Edukowanie pracowników o zagrożeniach i najlepszych praktykach jest kluczowe w zapobieganiu atakom.
5. Izolowanie aplikacji i procesów w bezpiecznym środowisku, zapobiega rozprzestrzenianiu się potencjalnych exploitów.
Zagrożenia exploitami wymagają prewencji i ciągłej czujności
W VIDA wierzymy, że prewencja i ciągła czujność to najlepsza strategia przeciwko exploitom. Dzięki oferowanym przez nas rozwiązaniom możesz znacząco zwiększyć bezpieczeństwo swoich systemów i danych. Pamiętaj, że exploit to nie tylko wyzwanie, ale i przypomnienie o konieczności ciągłego inwestowania w cyberbezpieczeństwo.
VIDA – Twój partner w ochronie przed exploitami
Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc zabezpieczyć Twoją organizację przed exploitami