fbpx

Najpopularniejsze hasła w 2020 r. znalezione w Dark Webie

Znasz wskazówki dotyczące tworzenia silnych haseł?

O tym, jak tworzyć silne hasła, które zapewnią nam bezpieczeństwo pisaliśmy już wielokrotnie. Prawdopodobnie znasz już też popularne rady dotyczące tworzenia haseł: nie używaj sekwencji liczb, swojego imienia, wreszcie nie używaj tego samego hasła do wszystkich swoich kont. Niestety pomimo kolejnych apeli ekspertów, większość z nas tego typu wskazówki zwyczajnie ignoruje. Czym to skutkuje? Według raportu Verizon z 2017 r. około 81% przypadków naruszenia bezpieczeństwa danych z powodu włamania wynika ze stosowania słabego hasła.

20 najpopularniejszych haseł znalezionych w Dark Webie

ID Agent, firma monitorująca Dark Web, której właścicielem jest firma Kaseya znana ze świetnych rozwiązań służących do zarządzania infrastrukturą IT, twierdzi, że zidentyfikowała najczęściej kradzione hasła w 2020 r. ID Agent przeskanowała prawie 3 miliony haseł. Jakie są tego efekty? W ocenie Mike’a Puglia, dyrektora ds. Strategii w Kaseya, nasze nawyki dotyczące tworzenia haseł ani trochę się nie poprawiły. Wciąż do tworzenia haseł używamy prostych ciągów liczb, imion i nazw ulubionych drużyn sportowych czy zespołów muzycznych. Aż 59% Amerykanów używa w hasłach nazwiska lub daty urodzenia swoich bliskich, 33% jako hasła używa imienia zwierzęcia, a 22% używa własnego imienia. Przeciętny użytkownik 14 razy ponownie użył takiego słabego hasła.

Lista najpopularniejszych haseł znalezionych w Dark Webie w 2020 r., jeśli znalazłeś na niej swoje hasło koniecznie je zmień.

123456
password
12345678
12341234
1asdasdasdasd
Qwerty123
Password1
123456789
Qwerty1
:12345678secret
Abc123
111111
stratfor
lemonfish
sunshine
123123123
1234567890
Password123
123123
1234567

Jakich słów najczęściej używaliśmy w naszych hasłach?

Analiza pozwoliła również zidentyfikować najczęściej używane słowa w różnych kategoriach haseł. Na przykład miłośnicy sportu najczęściej umieszczają słowo baseball w swoich hasłach. Wśród miast najczęściej znajdowano Newyork, a najczęściej używanym słowem związanym z jedzeniem było ciasteczko.

Jak stworzyć silne hasło? Proste wskazówki

Obawiasz się, że Twoje hasło nie spełnia wymagań bezpieczeństwa? A może Twoje hasło jest podobne do niektórych z wymienionych powyżej? Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości, naruszeniem danych i innymi oszustwami, ważne jest, aby tworzyć hasła, których cyberprzestępcy nie będą mogli w prosty sposób odgadnąć. Przede wszystkim, nie używaj imion. Może się to wydawać oczywiste, ale umieszczenie swojego imienia lub nazwiska członka rodziny w haśle znacznie ułatwia hakerom jego złamanie. Zamiast tego wymyśl hasło, którym bez trudu będziesz posługiwał i z łatwością zapamiętasz, np. 83638krÓlewnaśnieŻkai7kr@snoludkÓw$#! Dlaczego podane wyżej hasło będzie trudne do złamania? Zawiera cyfry, małe i wielkie litery oraz znaki specjalne, a także jest odpowiednio długie. Czy zwróciłeś uwagę, że na liście najpopularniejszych haseł wiele z nich rozpoczynało się od 123? Nie ułatwiaj zadania hakerom! Hasło nie powinno zawierać kolejnych liczb, a ponadto większość z nas tworząc hasła najpierw posługuje się jakimś słowem, do którego następnie dodaje ciąg cyfr. Cyberprzestępcy doskonale o tym wiedzą. Wykorzystaj tę wiedzę i zacznij tworzyć hasła, które rozpoczynają się od liczb

jak zapamiętać hasło do komputera

Unikaj posługiwania się tym samym hasłem dla różnych kont

Jeśli wciąż używasz jednego, tego samego hasła, to znacznie ułatwiasz przestępcom jego złamanie. Wystarczy jeden wyciek danych, a cyberprzestępcy będą mieli dostęp do wszystkich Twoich kont. Dane w tym zakresie są porażające – około 39% ankietowanych twierdzi, że większość ich haseł zarówno w aplikacjach służbowych, jak i domowych jest identyczna. To ogromny błąd, który może Cię kosztować nawet oszczędności życia. Nie potrafisz wymyślić tylu unikalnych haseł? Pomoże Ci w tym generator haseł, taką wbudowaną funkcję ma m.in. Google Chrome. 

Przeciętny dorosły w USA ma od 90 do 135 różnych aplikacji, które wymagają zestawu poświadczeń. Nikt z nas nie jest w stanie zapamiętać tylu unikalnych haseł, dlatego zachęcamy do korzystania z menedżera haseł, to narzędzie, które nie tylko przechowuje, ale i generuje bezpieczne hasła, po Twojej stronie zostanie do zapamiętania tylko jedno hasło – do menedżera właśnie. 

Zobacz również:

Cylance-optics-follina2
BlackBerry
Rafał Pezowicz

BlackBerry zapobiega Follinie

CylanceOPTICS rozpoznaje i usuwa zagrożenia na urządzeniu, używając sztucznej inteligencji (AI)

fortigate agregacja linków solucja
Fortigate
VIDA

FortiGate: agregacja linków

Funkcjonalność ta pozwala nam na powiązanie ze sobą dwóch lub więcej interfejsów w celu utworzenia łącza zagregowanego.

Najpopularniejsze hasła w 2020 r. znalezione w Dark Webie