fbpx

Sprawdź, czy Twoje dane są bezpieczne

Have I been pwned - co to jest?

Have I been pwned to darmowy portal stworzony przez Troy’a Hunt’a, dyrektora regionalnego Microsoftu, który pozwala sprawdzić, czy używane przez nas hasła są wciąż bezpieczne. Historia Have I been pwned sięga 2013 r., kiedy firma Adobe doświadczyła masowego wycieku danych. Obecnie usługa obejmuje miliardy rekordów z 541 naruszeń. Jeśli nigdy nie słyszałeś o Have I been pwned, to koniecznie dowiedz się jak działa i sprawdź swoje hasła. To najszybszy sposób na uzyskanie informacji dotyczących naruszenia Twoich danych. Oczywiście możesz mieć nadzieję, że firma, w której odnotowano naruszenie bezpieczeństwa danych, da Ci o tym znać (wymóg wynikający z przepisów RODO), to jednak wciąż wiele podmiotów ukrywa wycieki danych lub zwyczajnie nie zdaje sobie z nich sprawy. 

Have I been pwned - jak działa? Sprawdź sam

Na stronie Have I been pwned znajdziemy informacje o naruszeniach danych osobowych, które stały się już publiczne. Wyszukiwarka zamieszczona na stronie umożliwia szybkie sprawdzenie, czy nasze dane znalazły się w niepowołanych rękach. Jak to zrobić? To naprawdę proste. Wystarczy wpisać swój adres e-mail, a natychmiast pojawi się informacja czy wykorzystywany przez nas adres e-mail nie wyciekł. Jak widać na przedstawionej grafice sprawdzany adres e-mail został powiązany m.in. z wyciekiem danych z serwisu Canva. Ujawnione dane to nie tylko adres e-mail, ale także hasło, login, a nawet lokalizacja. Co zrobić w takim przypadku? Natychmiast zmienić hasło! Jeśli posługiwałeś się tym samym hasłem także w innym miejscach (odradzamy recykling haseł), to koniecznie powinieneś zaprzestać jego używania, gdyż nie jest one już bezpieczne. 

https://haveibeenpwned.com/
https://haveibeenpwned.com/

Jeśli Twoje dane powiązane z konkretnym adresem e-mail nie wyciekły z żadnego serwisu, o którym informacje przechowuje Have I been pwned, otrzymasz stosowny komunikat. 

https://haveibeenpwned.com/

Możesz także sprawdzić używane przez siebie hasła, jeśli nie jest one dostępne publicznie na skutek wycieku lub kradzieży danych, wyświetli się następujący komunikat.

https://haveibeenpwned.com/

Jeśli jednak Twoje hasło nie jest bezpieczne, natychmiast otrzymasz taką informację wraz z sugestią, aby je zmienić i zaprzestać jego używania gdziekolwiek.

https://haveibeenpwned.com/

Największe wycieki danych

Na stronie znajdziemy także niechlubny ranking największych wycieków danych (m.in. z Facebooka czy zapomnianego już dzisiaj MySpace) i listę ostatnich znanych wycieków. Jak widać skala naruszeń jest gigantyczna, nawet wielkie korporacje często nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć przechowywanych przez siebie danych. Część z nich wciąż przechowuje hasła w postaci zwykłego tekstu, zamiast używać zaszyfrowanej reprezentacji haseł. Dlatego nie posługuj się jednym i tym samym hasłem, to naraża Cię w przypadku wycieku na włamania na pozostałe konta. Nie ryzykuj, zacznij korzystać z menedżera haseł i dwuskładnikowego uwierzytelniania

największe wycieki danych
https://haveibeenpwned.com/
Sprawdź, czy Twoje dane są bezpieczne