fbpx

Atak ransomware i co dalej? Jak zminimalizować jego skutki?

Każda organizacja może stać się celem ataku ransomware

Ransomware to poważne niebezpieczeństwo, na które narażona jest praktycznie każda organizacja. Jedyne, co może uchronić nas przed tym groźnym atakiem to proaktywna ochrona, która wyprzedzi działania cyberprzestępców. Oprogramowanie ransomware stale ewoluuje, dlatego reaktywna ochrona oferowana przez tradycyjne antywirusy nie jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa. W walce z cyberprzestępcami bezcenna jest każda sekunda, stąd najlepiej postawić na rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach (uczenie maszynowe, algorytmika, AI), dzięki temu zyskamy pewność, że nasze oprogramowanie antywirusowe wykryje nawet nieznane złośliwe oprogramowanie i zareaguje błyskawicznie. Taką ochronę zapewnia antywirus CylancePROTECT, który jest oparty na silniku Cylance AI. Nie masz odpowiednich zabezpieczeń i stałeś się ofiarą ataku ransomware? W tym wpisie dowiesz się jak zminimalizować jego skutki. 

Twoje zabezpieczenia zawiodły i urządzenia w Twojej sieci są zainfekowane ransomware...

Cyberataki są coraz bardziej skrupulatnie przygotowywane, przestępcy potrafią się do nich przygotowywać miesiącami, dlatego Ty także musisz się przygotować na taką ewentualność i mieć plan na wypadek ataku ransomware. Z naszych doświadczeń wynika, że uprzednio przygotowany plan działania potrafi skutecznie zmniejszyć skutki ataku, a jego brak i spowodowany tym chaos, sprawia, że wygrywa panika i skala zniszczeń jest znacznie większa.

Jednak plan działania na wypadek ataku to nie wszystko, warto takie procedury przećwiczyć. W pierwszej kolejności musisz określić problem i wyizolować zainfekowaną maszynę. Niezwykle ważne jest, aby znaleźć początkowy punkt infekcji i go zlikwidować. W Twoim planie nie może zabraknąć tworzenia kopii zapasowych i procedur związanych z ich przywracaniem.

Wiele gangów ransomware stosuje taktykę podwójnego wymuszenia, dlatego koniecznie musisz się dowiedzieć jakie dane zostały wykradzione i zgłosić to odpowiednim służbom.

Jeśli nie jesteś dostatecznie przygotowany na atak sprowadź pomoc, na rynku jest wiele firm, które oferują wsparcie w przypadku wystąpienia incydentu bezpieczeństwa, a także kryminalistyki cyfrowej.

minimalizowanie skutków ransomware

Czy można całkowicie wyeliminować ryzyko ataku ransomware?

Niestety wariantów ransomware jest coraz więcej, złośliwe oprogramowanie szybko ewoluuje zwłaszcza w modelu RaaS, a cyberprzestępcom wystarczą drobne luki czy słabe dane uwierzytelniające, aby się dostać do naszej sieci. Całkowite wyeliminowanie ryzyka jakiegokolwiek cyberataku nie jest możliwe, ale możesz zrobić bardzo wiele, aby skrócić czas wykrywania i reakcji na incydent. Są to przede wszystkim odpowiednie narzędzia i polityki, które powinna posiadać każda organizacja, niezależnie od wielkości. Ransomware jest poważnym zagrożeniem i należy zrobić wszystko, aby uniknąć ataku. Jeśli Twoje zabezpieczenia zawiodą i atakujący znajdzie wejście do Twojej sieci, musisz mieć plan, który wdrożysz natychmiast po wykryciu ataku, aby zmniejszyć jego wpływ.

Czy w przypadku ataku ransomware można rozważać zapłacenie okupu?

Naszym zdaniem płacenie okupu jest fatalnym pomysłem. Dane jasno wskazują, że zazwyczaj danych nie udaje się odzyskać w pełni, często są uszkodzone, a cyberprzestępcy z premedytacją ponownie atakują ofiary, które zdecydują się na zapłatę okupu. Negocjowanie z oszustami zawsze jest obarczone ryzykiem. Już niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z przypadkami, gdzie po zapłaceniu okupu firmy i tak nie odzyskiwały dostępu do danych. Okup za odszyfrowanie plików to ogromny wydatek, lepszą inwestycją jest zakup odpowiednich zabezpieczeń. Choć coraz częściej słyszy się o firmach, które chcąc szybko zareagować na atak ransomware i kupują wcześniej kryptowaluty, aby na wszelki wypadek nie zwlekać z płatnością cyberprzestępcom i uniknąć przestojów w swojej działalności. Zdecydowanie odradzamy takie praktyki, zwłaszcza w kontekście ostatnich doniesień dot. wprowadzenia zakazu płacenia okupu atakującym.

Atak ransomware i co dalej? Jak zminimalizować jego skutki?