Światowy Dzień Backupu – jak testować procedury tworzenia kopii zapasowych?

Dlaczego warto testować procedury tworzenia kopii zapasowych?

Prawidłowo testując i upewniając się, że nasze kopie zapasowe można błyskawicznie odzyskać, gdy nadejdzie taka konieczność pozwoli Ci spać spokojnie. Dzięki rutynowym, częstym testom pełnego procesu tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych awarie dysków twardych, klęski żywiołowe czy ataki ransomware nie będą tak szalenie groźne i nie sparaliżują działania Twojej organizacji. Regularne testy powinny nam zagwarantować, że wdrożone technologie i procedury będą z powodzeniem tworzyły kopie zapasowe, przywracały pliki, a kopia zapasowa będzie zawierała wszystkie konieczne dane. Oczywiście proces ten będzie się różnił w zależności od organizacji, jednak wspólnym elementem podczas testowania kopii zapasowych i ich przywracania jest odzyskanie każdego pliku.

Skuteczne testy kopii zapasowych

Przede wszystkim ten proces powinien obejmować staranne porównanie przywróconych danych i ich stanu ze stanem oryginalnym. Testowanie przywracania danych powinno obejmować każdą opcję przywracania, której możesz użyć. Koniecznie pamiętaj o testach, kiedy wprowadzisz jakiekolwiek zmiany, np. nowy sprzęt czy oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Niezwykle ważne jest, aby testować nasze procedury wystarczająco często. Niestety wciąż niektóre firmy dowiadują się czy ich kopie zapasowe działają dopiero wtedy, gdy ich potrzebują. Z pewnością najlepsze są regularne i standaryzowane testy, które zostaną prawidłowo udokumentowane. Jakość testów jest niemniej ważna niż ich odpowiednia częstotliwość, dlatego w Twojej organizacji nie może zabraknąć dojrzałych testów opartych na standardach branżowych i najlepszych praktykach w celu uzyskania dokładnych i porównywalnych wyników.

jak przywracać kopie zapasowe

Symulowane scenariusze testowania kopii zapasowych

Nic nie przygotuje nas lepiej na przywracanie kopii zapasowych niż skorzystanie ze scenariusza, który symuluje rzeczywisty incydent bezpieczeństwa, po którym będzie konieczne odzyskanie utraconych danych, dzięki temu będziesz doskonale przygotowany w sytuacji kryzysowej. Scenariusze obejmują zarówno utratę pojedynczego pliku lub fragmentu danych, częściową utratę zestawu danych, jak i utratę całego zestawu danych. Podczas tego typu testów możesz tworzyć kopie zapasowe i przywracać dane przy użyciu procesów ręcznych lub zautomatyzowanych. Test ręczny wymagać będzie wykonania procesu przywracania na przykładowych danych, aby potwierdzić powodzenie przywracania, natomiast zautomatyzowany test wykorzysta zaplanowane zadania i skrypty. Pamiętaj! Zarówno testy ręczne, jak i automatyczne muszą być przeprowadzane w środowisku nieprodukcyjnym, które jest odizolowane, tak aby dane nie uległy uszkodzeniu.

Dane kluczowym zasobem dla biznesu

Obecnie dane stały się kluczowym zasobem dla biznesu, dlatego potrzebujesz nie tylko regularnych testów wysokiej jakości, ale także solidnego narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, które będzie skutecznie chronić firmowe dane przed utratą, uszkodzeniem, czy kradzieżą. Dziś obchodzimy World Backup Day, to doskonała okazja, aby zrobić backup i przetestować procedury przywracania danych z kopii zapasowych. Polecamy jednak testować swoje środowisko nie tylko od święta 😉 

Nie wiesz jak wykonać backup? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania? Na te pytania odpowiada nasz inżynier Daniel Winiarski w tym wpisie

Wydarzenia:

Current Month