fbpx

Gdzie najlepiej zainstalować system EDR w organizacji?

Czym jest EDR (Endpoint Detection and Response)? Jak działa?

Endpoint Detection and Response (EDR) służy do wykrywania i reagowania na podejrzane aktywności na urządzeniach końcowych. Szybka reakcja narzędzia EDR pozwala skutecznie zablokować działanie złośliwego kodu. Czym różni się system Endpoint Detection and Response (EDR) od oprogramowania antywirusowego? W przeciwieństwie do antywirusa system EDR nie koncentruje się na identyfikowaniu konkretnego złośliwego oprogramowania, a na nietypowych/nieprawidłowych działaniach. Ponadto system EDR daje pełny wgląd w to, co dzieje się w naszej sieci bez konieczności zatrudniania wysoce wykwalifikowanego personelu. EDR samodzielnie generuje alerty dla analityków bezpieczeństwa po wykryciu nietypowej aktywności. Nowoczesne systemy EDR automatycznie reagują na pojawiające się w sieci zagrożenia.

Endpoint Detection and Response - detekcja nieprawidłowych działań w Twojej sieci

System EDR (Endpoint Detection and Response) to kluczowy element kompleksowej strategii bezpieczeństwa, to właśnie za jego pomocą najszybciej dowiemy się o naruszeniach występujących w naszej sieci. Przy błyskawicznie ewoluujących zagrożeniach sam antywirus niestety nie jest wystarczający do zabezpieczenia naszej sieci, dlatego narzędzie typu EDR powinno zostać zainstalowane w każdej organizacji. 

Wśród najskuteczniejszych systemów EDR znajdziemy m.in. automatycznie reagujący na zagrożenia CylanceOPTICS (wykorzystujący uczenie maszynowe, algorytmikę i AI), WithSecure (dawniej F-Secure) Elements Endpoint Detection and Response, który błyskawicznie reaguje na zagrożenia dzięki lekkim czujnikom, a także ESET Enterprise Inspector, który nadzoruje firmową sieć w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby reaguje natychmiast. 

gdzie zainstalować edr

Gdzie zainstalować system EDR (Endpoint Detection and Response) w organizacji?

System EDR jest stosunkowo nowym narzędziem i wciąż powoduje dezorientację wśród użytkowników. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań dot. systemów EDR jest to, gdzie go zainstalować. Niejednokrotnie administratorzy zastanawiają się, na jakich hostach dokonać instalacji systemów EDR, czy tylko na serwerach, czy tylko na końcówkach użytkowników. Niestety tego typu dylematy są często podyktowane kwestiami finansowymi. Natomiast odpowiedź na to, gdzie najlepiej zainstalować system EDR może być tylko jedna – system EDR instalujemy na każdym endpoincie, niezależnie czy jest to serwer, czy tradycyjny endpoint użytkownika. Każdy z tych elementów jest potencjalnym celem ataku i jednocześnie z każdego takiego hosta po jego przejęciu może być przeprowadzony atak. 

Kompleksowe zabezpieczenie sieci kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa

Ważne jest, aby mieć świadomość, wiedzę i obraz całego środowiska, a nie tylko wybranych segmentów. W dzisiejszych czasach nie możemy rozdzielać ochrony tylko na poszczególne elementy, nasze podejście musi być całościowe. Hakerom wystarczy drobna luka, aby przeprowadzić skuteczny atak. Zanim dojdzie do ataku cyberprzestępcy robią wszystko, aby okazał się on skuteczny – rozpoznają organizację, uzyskują wgląd w atakowane środowisko, wykradają informacje umożliwiające rozprzestrzenianie się zagrożenia, a także testują możliwość realizacji założonego planu. 

Brak monitorowania tego typu podejrzanych aktywności za pomocą systemu EDR może mieć dla organizacji tragiczne skutki. Atakujący może buszować po naszym środowisku tygodniami i pozostać niezauważonym, przekonała się o tym już nie jedna organizacja.

Dlaczego system EDR jest niezbędny w każdej organizacji?

Czasy, w których sama ochrona antywirusowa była wystarczająca do zapewnienia firmie bezpieczeństwa minęły bezpowrotnie, to na barkach administratora spoczywa wdrożenie nowoczesnych narzędzi, które będą chronić organizację przed coraz bardziej zaawansowanymi atakami ze strony cyberprzestępców. Wobec tego odpowiadając na pytanie, czy zainstalowanie systemu EDR wyłącznie na serwerach lub endpointach użytkowników ma sens, powinniśmy przemyśleć jakie straty finansowe i wizerunkowe może ponieść nasza organizacja, jeśli znajdzie się w niej choć jeden nieodpowiednio monitorowany element i dojdzie do ataku.

Uczmy się na błędach innych. Atakującym wystarczy tylko jeden błąd, aby dostać się do naszej sieci. W przypadku ataku na Garmin wystarczyło otwarcie przez pracownika zainfekowanego arkusza kalkulacyjnego, polskie firmy zmagały się z plikami doskonale naśladującymi faktury, a czasem wystarczy nieopatrznie otworzyć załącznik w wiadomości e-mail, aby oprogramowanie ransomware zaszyfrowało wszystkie pliki w naszej firmie.

System EDR może temu zapobiec, jesteś ciekaw jak w praktyce EDR wykrywa i blokuje zagrożenia? Zapraszamy na webinar, który odbędzie się w najbliższą środę. Przekonaj się sam jak innowacyjny system EDR automatycznie reaguje na złośliwe oprogramowanie i odpowiada na współczesne zagrożenia.

Gdzie najlepiej zainstalować system EDR w organizacji?