fbpx

Jak zapobiec spear phishingowi? Sprawdź 4 proste kroki

Większość ataków rozpoczyna się od wiadomości e-mail

Śledząc wiadomości z branży cybersecurity można odnieść wrażenie, że nie ma dnia bez kolejnego ataku ransomware. Z dotychczas przeprowadzanych badań i analiz jednoznacznie wynika, że większość tych ataków zaczyna się w skrzynkach e-mail użytkowników. Napastnicy doskonale wiedzą, że to użytkownicy stanowią najsłabsze ogniwo. Jak sprawić, aby to właśnie użytkownicy stali się pierwszą linią obrony? Przede wszystkim musisz edukować i szkolić swoich pracowników, tak aby z łatwością identyfikowali wiadomości phishingowe. Koniecznie musisz ustawić dodatkowe filtrowanie spamu dla wszystkich wiadomości przychodzących spoza biura. Dodatkowo możesz wzmocnić system operacyjny, tak aby był bardziej odporny na ataki. 

1. Najlepsza ochrona przed spear phishingiem - edukacja użytkowników

Wielu użytkowników wciąż nie jest świadomych czyhających każdego dnia zagrożeń, dlatego każdy pracownik korzystający z komputera od sekretarki po programistę powinien zostać odpowiednio przeszkolony. Cyberprzestępcy stale udoskonalają swój arsenał, dlatego regularne zwiększanie świadomości użytkowników w zakresie nowych metod napastników jest tak istotne.

Zapoznając swoich pracowników z kazusami kolejnych ataków sprawisz, że zaczną zwracać uwagę na aspekty, które wcześniej przez lata ignorowali, narażając tym samym całą organizację na poważne konsekwencje. Nie wiesz skąd czerpać inspiracje i szukać rzetelnych informacji o ostatnich działaniach hakerów? Zacznij na bieżąco śledzić naszego bloga, obecnie do spektakularnych ataków dochodzi niemal każdego dnia, większość z nich analizujemy właśnie na naszym blogu.

Cyberedukacja to przede wszystkim dedykowane szkolenia, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Coraz więcej firm posiada szkolenia z tego zakresu w swojej ofercie, niestety często są prowadzone przez osoby, które nie mają na co dzień styczności z rzeczywistymi problemami, które dotykają klientów. Decydując się na szkolenie z cybersecurity warto wybrać firmę, której szkolenia są prowadzone przez specjalistów, inżynierów ds. bezpieczeństwa, daje to gwarancję, że omawiane metody będą nie tylko aktualne, ale i dostosowane do realiów konkretnej branży. Jesteś ciekaw jak wygląda takie szkolenie? Sprawdź szkolenie przygotowane przez naszych inżynierów. Możesz być pewien, że Twoi użytkownicy zdobędą ogromną dawkę wiedzy od fachowców stojących na pierwszej linii frontu w przystępnej i atrakcyjnej formie. 

ukierunkowany phishing

2. System filtrowania wiadomości jest kluczowy do ochrony przed phishingiem

Musisz mieć pewność, że wszystkie wiadomości e-mail w Twojej firmie przechodzą przez system filtrowania. Niezależnie od tego, czy w Twojej organizacji korzysta się z lokalnego serwera pocztowego, czy usługi poczty e-mail w chmurze, musisz mieć system filtrowania, który wyszukuje wzorce ataków. Nawet jeśli nadal korzystasz z lokalnego serwera pocztowego, możesz posiłkować się usługą, która udostępnia informacje innym serwerom, a to oznacza, że ​​możesz zobaczyć pojawiające się wzorce.

Większość platform służących do zabezpieczenia poczty e-mail zapewnia również jej przechowywanie i backup, jeśli coś stanie się z Twoim lokalnym serwerem pocztowym. W naszej ocenie zainstalowanie tego rodzaju rozwiązania jest koniecznością dla każdego, kto korzysta z serwerów pocztowych.

Szukasz rozwiązania, które kompleksowo zabezpieczy Twoją pocztę e-mail przed najpopularniejszym zagrożeniami, w tym wszechobecnym phishingiem? Sprawdź rozwiązanie Proofpoint, które ochroni Twoją pocztę przed spamem i wirusami. Ponadto z Proofpoint z łatwością zaszyfrujesz i zarchiwizujesz swoją pocztę. Aby jeszcze lepiej chronić przed phishingiem Proofpoint oferuje wielofunkcyjną wtyczkę – PhishAlarm, która służy do zgłaszania podejrzanych wiadomości. Wystarczy jedno kliknięcie, a admin otrzymuje raport o podejrzanym e-mailu. Wtyczkę można zintegrować z najpopularniejszymi klientami pocztowymi (Gmail, Microsoft Outlook, Office 365 Browser Based, OWA iPhone oraz iPad Mobile).

3. Miej luki na RADARZE

Niezałatane luki mogą mieć katastrofalny wpływ na Twoją sieć, w wielu firmach poprawki nie są instalowane od razu. Czasem mijają tygodnie, a nawet lata, zanim zostaną wdrożone odpowiednie aktualizacje. Koniecznie ustal priorytety poprawek w oparciu o ich potencjalny wpływ na bezpieczeństwo Twojej sieci. Szczególną uwagę zwróć na poprawki systemu operacyjnego i narzędzi opartych na przeglądarce.

Możesz samodzielnie przejrzeć oprogramowanie, z którego korzystasz, aby się upewnić, że jest ono aktualne i nie wymaga instalacji poprawek. Jest to jednak żmudne i czasochłonne zadanie, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad podatnościami zapoznaj się z rozwiązaniem WithSecure (dawniej F-Secure) Elements Vulnerability Management (dawniej WithSecure (dawniej F-Secure) RADAR). Co 90 minut jest wykrywana nowa luka w zabezpieczeniach, cyberprzestępcy mogą jej użyć, aby przeprowadzić skuteczny atak. Jeśli chcesz szybko określić, które zasoby w Twojej organizacji są podatne na zagrożenia wybierz WithSecure (dawniej F-Secure) Elements Vulnerability Management to rozwiązanie pozwala zredukować ryzyko włamania, wykrywając niebezpieczne luki w oprogramowaniu.  

4. Ogranicz korzystanie z przeglądarek i platform służących do udostępniania plików

Na pierwszy rzut oka ograniczenie z korzystania z przeglądarek i platform udostępniania plików może się wydawać zbędne i uciążliwe, pomoże jednak chronić Twoich użytkowników przed ukierunkowanym phishingiem. Dlaczego lepiej korzystać z jednej, konkretnej platformy? Sfałszowanie witryny jest naprawdę proste, a cyberprzestępcy robią to coraz lepiej. Odróżnienie sfałszowanej strony internetowej od prawdziwej jest często niemożliwe na pierwszy rzut oka, dlatego lepiej jest zdecydować się na jeden serwis, który będziemy dobrze znać i z łatwością odróżnimy oryginalną stronę od jej spreparowanego odpowiednika. Ponadto otrzymanie linka z innej platformy powinno zaalarmować użytkownika, to spowoduje, że trudniej będzie nakłonić Twoich pracowników do otwarcia złośliwego łącza.    

Jak zapobiec spear phishingowi? Sprawdź 4 proste kroki