fbpx

Wszystko, czego możesz oczekiwać od zdalnego dostępu

Zdalny dostęp - co to jest? Definicja

Czym jest zdalny dostęp? Czemu służy? Zdalny dostęp to zdalne zarządzanie i kontrolowanie przez Internet innego komputera. Tak w kilku słowach można opisać oprogramowania tego typu. Obecnie zdalny dostęp jest niezbędny, szczególnie w firmach ze względu na masowy home office pracowników. Jednak zdalny dostęp jest równie często wykorzystywany w życiu prywatnym np. aby pomóc bliskim w rozwiązaniu problemów technicznych.

Zdalny dostęp do komputera przez Internet

Zdalne połączenie daje dostęp nie tylko do zasobów dyskowych, plików i folderów użytkownika, ale również do wszystkich funkcji realizowanych przez komputer, z którym jesteśmy zdalnie połączeni, dlatego tak ważne jest, aby jeśli to my potrzebujemy pomocy określić jakie uprawnienia i do czego ma posiadać osoba, która z nami się łączy.

Scenariuszy i możliwych zastosowań zdalnego dostępu jest bardzo wiele. Niewątpliwie pandemia uwydatniła potrzebę posiadania aplikacji umożliwiającej zarządzanie przez Internet komputerami pracowników, aby to zrobić, należy zainstalować jeden z dostępnych programów. Obecnie oprogramowanie służące do zdalnego dostępu cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a na rynku jest bardzo szeroki wybór rozwiązań tego typu. 

zdalny dostęp do komputera

Czym się kierować podczas zakupu oprogramowania służącego do zdalnego dostępu?

Przy wyborze rozwiązania musimy pamiętać, aby program był bezpieczny w swoim działaniu, zarówno w procesie samej komunikacji pomiędzy hostami, czyli np. musi korzystać z szyfrowanego połączenia, jak i musi być wygodny i łatwy w obsłudze. Zazwyczaj będziemy służyć pomocą osobom, które nie są biegłe w obsłudze technicznej, więc im łatwiejsze będzie uruchomienie i poruszanie się w aplikacji, tym mniej czasu spędzimy na tłumaczeniu jak korzystać z wybranego przez nas oprogramowania. To z kolei usprawni cały proces i pozwoli nam zaoszczędzić bezcenny czas, przeciążonych już zespołów IT.

Jakie jeszcze funkcjonalności powinno posiadać oprogramowanie do zdalnego dostępu?

Dodatkowym atutem na pewno będzie możliwość przesyłania plików pomiędzy komputerami czy też nagrywanie sesji. Narzędzia tego typu często instalują dedykowanego agenta na stacji, który pozwala na wykonywanie jeszcze innych działań, np. instalacje oprogramowania, wykonanie audytu, zarządzanie samym systemem czy też zdalne wykonywanie poleceń. Oprogramowanie do zdalnego dostępu będzie idealnym narzędziem pracy dla administratora, który musi pomóc swojemu użytkownikowi, a nie ma możliwości fizycznego podejścia do komputera czy też w przypadku, kiedy komputer nie znajduje się w sieci lokalnej.

Najbardziej znane programy typu zdalny dostęp to TeamViewer i AnyDesk – oba rozwiązania są dostępne w naszej ofercie. Napisz do nas. 

Zobacz również:

Cylance-optics-follina2
BlackBerry
Rafał Pezowicz

BlackBerry zapobiega Follinie

CylanceOPTICS rozpoznaje i usuwa zagrożenia na urządzeniu, używając sztucznej inteligencji (AI)

fortigate agregacja linków solucja
Fortigate
VIDA

FortiGate: agregacja linków

Funkcjonalność ta pozwala nam na powiązanie ze sobą dwóch lub więcej interfejsów w celu utworzenia łącza zagregowanego.

Wszystko, czego możesz oczekiwać od zdalnego dostępu